u Slibné výsledky testu na vrtu Rosebank 205/1-1
u Dokončení programu testovacích vrtů očekáváno v listopadu 2007
u Základ pro další rozvoj naleziště a jeho komerční ohodnocení
OMV, přední ropná a plynárenská společnost ve střední Evropě, oznámila, že její dceřiná společnost OMV (U.K.) Ltd. ve spolupráci se svými partnery provedla úspěšný testovací vrt na nalezišti ropy a plynu Rosebank. To se nachází ve vodách u západního pobřeží Shetlandských ostrovů. Vrt 205/1-1, na němž jako operátor působí společnost Chevron, leží v hloubce 1 100 metrů.
Během testů se z vrtu denně podařilo vytěžit zhruba 6 000 barelů kvalitní ropy. Dokončení testovací fáze, která má za cíl ohodnotit potenciál naleziště, se předpokládá v listopadu 2007. Po ní se uskuteční analýza získaných dat, na jejímž základě se rozhodne o budoucím rozvoji naleziště.
„Z výsledků testů máme velkou radost. Rosebank leží v samém srdci průzkumné a těžební oblasti na západ od Shetland, kde OMV aktivně působí, a zároveň jde o region severozápadní Evropy, který je z hlediska strategie průzkumu a těžby OMV klíčový,“ sdělil Helmut Langanger, člen představenstva OMV zodpovědný za průzkum a těžbu.
205/1-1 je již druhým testovacím vrtem, který se na Rosebanku uskutečnil, a sice v jeho jižní části. Třetí a zároveň poslední vrt, který přispěje k ohodnocení celého naleziště, se připravuje na severu těžební oblasti.
Vyvážené mezinárodní portfolio průzkumu a těžby
Společnost OMV disponuje vyváženým mezinárodním portfoliem průzkumných a těžebních projektů ve 20 zemích ležících v 6 klíčových světových regionech: střední a východní Evropa, severozápadní Evropa, severní Afrika, Střední východ, Austrálie/Nový Zéland a Rusko/oblast Kaspického moře. Objem těžby dosahuje přibližně 322 000 barelů ropného ekvivalentu za den a rezervy společnosti se pohybují okolo 1,3 miliardy barelů ropného ekvivalentu.
Další informace:
Partneři na vrtu 205/1-1
Chevron Texaco (Operátor) 40%
Statoil (U.K.) Limited 30%
OMV (U.K.) Limited 20%
Dong Energy 10%
Vrt 205/1-1
Vrt 205/1-1 se nachází v jižní části Rosebanku. V hloubce zhruba 2 750 metrů pod mořskou hladinou narazil na ropné ložisko, jehož tloušťka činí 25 metrů.
OMV (U.K.) Limited
OMV (U.K.) Limited je dceřinou společností OMV Aktiengesellschaft s centrálou v Londýně. Existuje od roku 1987 a v současnosti působí na 10 těžebních polích s celkem 37 licencemi. Průměrná denní těžba se pohybuje okolo 12 000 barelů ropného ekvivalentu.
OMV v České republice
Skupina OMV působí v České republice od roku 1991, kdy zde založila svoji 100% vlastněnou dceřinou společnost OMV Česká republika, s.r.o., s centrálou v Praze. Nejdůležitější událostí v historii firmy byla akvizice sítě čerpacích stanic Aral v říjnu 2005. Tím získala OMV 18% podíl na trhu, a stala se tak jedničkou českého trhu. OMV v České republice přímo zaměstnává 106 lidí, nepřímo pak 1 800. Společnost se zabývá především prodejem pohonných hmot prostřednictvím svých 220 čerpacích stanic po celé České republice.
Všechny stanice jsou efektivně rozmístěné na dálnicích, frekventovaných silnicích a ve větších městech. Kromě pohonných hmot nejvyšší kvality nabízejí svým zákazníkům další služby včetně provozu oblíbených VIVA Shopů, v nichž si je možno vybrat z široké nabídky pečiva, občerstvení a předmětů denní potřeby (momentálně je v České republice k dispozici 129 VIVA Shopů).
Skupina OMV je vedoucí ropnou a plynárenskou společností ve střední Evropě. V oblasti rafinace a marketingu je aktivní ve 13 středoevropských zemích.
OMV Aktiengesellschaft
OMV Aktiengesellschaft je jednou z největších rakouských průmyslových firem s volně obchodovatelnými akciemi. Její celkové tržby v roce 2006 činily 18,97 miliardy eur, počet zaměstnanců 40 993 a tržní kapitalizace cca 14 miliard eur. Co se týče rafinace a marketingu, je OMV aktivní ve 13 zemích. Průzkumné a těžební aktivity provádí OMV v 20 zemích pěti kontinentů. OMV podniká i v plynárenství. Ročně prodá více než 14 miliard kubických metrů zemního plynu. Předávací stanici v Baumgartenu projde ročně 47 miliard kubických metrů. Central European Gas Hub, dceřiná společnost OMV Gas International, patří mezi tři největší předávací stanice v Evropě.
Po odkupu většinového podílu v největší rumunském Petromu se společnost OMV stala největší ropnou a plynárenskou společností ve střední Evropě se zásobami ropy a zemního plynu přes 1,3 miliard barelů ropného ekvivalentu, denním objemem těžby kolem 322 000 barelů a roční kapacitou rafinérií 26,4 milionů tun. OMV v současné době provozuje více než 2 511 čerpacích stanic ve 13 zemích. Tržní podíl skupiny v oblasti rafinace a prodeje v Podunají dosahuje 20 %.
Svoji pozici v Evropě OMV posílila i v roce 2006 – akvizicí 35,2 % Petrol Ofisi, přední turecké společnosti.
V červnu 2006 OMV založila OMV Future Energy Fund, plně vlastněnou pobočku, která má podporovat projekty zaměřené na obnovitelné zdroje energie. S více než 100 miliony eur má přispět k zahájení přeměny z ryze ropné a plynárenské společnosti na energetickou skupinu, která ve svém portfoliu počítá i s obnovitelnými energiemi.
OMV: korporátní společenská odpovědnost
Společnost OMV se plně zavazuje, že bude plnit hodnoty stanovené ve vlastním kodexu. Jde především o spoluodpovědnost za sociální a životní prostředí ekonomicky slabých regionů. OMV si zakládá na tom, že se věnuje i záležitostem, které se k jejímu působení vztahují ekonomicky, sociálně a environmentálně. Všechny aktivity na podporu společenské odpovědnosti se zaznamenávají v půlročních zprávách vytvořených podle směrnic globální iniciativy k podávání zpráv (Global Reporting Initiative).