Mezinárodní porovnání dopravních nehod a jejich následků 21.2.2005 09:48 - tisková zpráva
Z mezinárodního porovnání zemí za rok 2003 (poslední dostupné oficiální údaje) vyplývá, že vývoj počtu usmrcených osob při nehodách v silničním provozu na území ČR byl dosud nepříznivý. Při srovnání údajů ze 13 zemí je pouze v České republice počet usmrcených v roce 2003 vyšší, než v roce 1980. Zhruba stejný počet usmrcených je pak ve Slovenské republice. Přitom v ČR je počet usmrcených v roce 2003 vyšší o 14,8 % v porovnání s rokem 1980. Naopak největší pokles byl registrován ve Francii (o více jak 58 %!!!! pod úroveň roku 1980), dále v SRN (o 56 %), ve Švýcarsku (o necelých 55 %), v Rakousku (o 53,5 % pod úroveň roku 1980) apod. Průměrný pokles uvedených států (bez ČR, Maďarska, Polska a Slovenska) představuje více jak 53 %.
K zvýraznění tohoto vývoje počtu usmrcených osob v ČR můžeme použít následující úvahu:
kdyby vývoj počtu usmrcených osob při nehodách na pozemních komunikacích pokračoval na území ČR ve stejných intencích jako v uvedených evropských státech, pak by v České republice počet usmrcených osob v roce 2003 byl oproti roku 1980 nižší cca o 50 %. To znamená, že by v roce 2003 zemřelo jen 725 lidí (a ne 1 447 lidí).
Ať této úvaze věříme úplně, nebo jen částečně, jedno je zcela jisté, usmrcených na našich silnicích je ve vztahu k Evropě příliš. Problém bezpečnosti silničního provozu v České republice je nutno řešit v součinnosti se všemi subjekty, jež mají ve své působnosti bezpečnost provozu na pozemních komunikacích, nebo svojí činností se této problematiky přímo dotýkají. Dalším velmi významným faktorem se jeví především „vymahatelnost “ práva, v tomto případě pravidel silničního provozu.
Je také nezbytně nutné vytvořit ve společnosti klima charakterizující nehody a jejich následky jako vážný problém a člověk, který se na silnici prohřeší proti dobrým mravům by měl být odsuzován a ne oslavován. tisk info BVV
|