OMV zahájila těžbu ropy v Jemenu a získala další průzkumnou licenci 27.12.2006 16:07 - tisková zpráva
Oblast pro rozvoj těžby ropy na Bloku S2 se rozkládá na území o rozloze asi 1 000 km² ve středním Jemenu. Investice potřebné k základnímu rozvoji sahají k 85 milionům dolarů. Současné odhady investic, které si vyžádá plné rozvinutí těžby (první a druhá fáze), počítají až s 300 miliony dolarů.
Nová průzkumná licence
9. prosince získala OMV od jemenského ministerstva ropy a nerostného bohatství licenci k průzkumu na Bloku 29 v pánvi Jeza-Qamar. Blok se nalézá na východě Jemenu a rozprostírá se na ploše 9 237 km² . Průzkumným aktivitám se zde bude věnovat v rámci společného podnikání s Pakistan Petroleum Limited. Oba účastníci vlastní po 50 % procentech projektu. Brzy bude zahájeno vyjednávání o smlouvě o podílu na těžbě.
Vyvážené mezinárodní portfolio průzkumu a těžby
Společnost OMV disponuje vyváženým mezinárodním portfoliem průzkumných a těžebních projektů v 19 zemích ležících v 5 klíčových světových regionech: Podunají a Jadran, Severní Afrika, Severní moře, Střední východ/oblast Kaspického moře a Austrálie/Nový Zéland. Objem těžby dosahuje přibližně 320 000 barelů ropného ekvivalentu za den a rezervy společnosti se pohybují okolo 1,4 miliardy barelů ropného ekvivalentu.
Další informace
Podíly na Bloku S2
OMV (Yemen Block S2) Exploration GmbH (operátor) 44.0% Sinopec International Petroleum Exploration and Production Corporation 37.5% The Yemen General Corporation for Oil & Gas 12.5% The Yemen Resources Limited 6.0%
OMV v Jemenu
OMV působí v Jemenu od ranných 90. let. Sídlí v Sana’a a zaměstnává 42 lidí. Licenci k aktivitám na Bloku S2 získala v roce 2003. V tomtéž roce OMV objevila ropu na vrtu Al-Nilam 1. V roce 2005 byl úspěšně testován i další vrt – Habban 1. Smlouva o podílu na těžbě na Bloku 2 byla podepsána 13. července 2005. o rok později ji ratifikovala jemenská vláda.
OMV Česká republika, s.r.o.
Skupina OMV působí v České republice od roku 1991prostřednictvím OMV Česká republika, s.r.o., s centrálou v Praze. Společnost se zabývá především prodejem pohonných hmot prostřednictvím svých čerpacích stanic. Nejdůležitější událostí v historii firmy byla akvizice sítě čerpacích stanic Aral v říjnu 2005. Tím získala OMV 15,7% tržní podíl, a stala se tak jedničkou českého trhu. Síť 219 čerpacích stanic OMV v České republice přímo zaměstnává 116 lidí, nepřímo pak 1 800..
Všechny stanice jsou efektivně rozmístěné na dálnicích, frekventovaných silnicích a ve větších městech. Kromě pohonných hmot a motorových olejů nejvyšší kvality nabízejí svým zákazníkům další služby včetně nejmodernějších automyček a kaváren či restaurací. Současných 128 VIVA Shopů disponuje širokou nabídkou pečiva, občerstvení a přehledně řazeného sortimentu předmětů denní potřeby.
Skupina OMV je vedoucí ropnou a plynárenskou společností ve střední Evropě působící ve 13 středoevropských zemích.
OMV Aktiengesellschaft: OMV Aktiengesellschaft je jednou z největších rakouských průmyslových firem s volně obchodovatelnými akciemi. Její celkové tržby v roce 2005 činily 15,6 miliardy eur, počet zaměstnanců 5 226 a tržní kapitalizace cca 13 miliard eur. Co se týče rafinace a marketingu, je OMV aktivní ve 13 zemích. Průzkumné a těžební aktivity provádí OMV v 19 zemích pěti kontinentů. OMV skladuje zemní plyn a disponuje celkem 2000 km potrubního systému. Ročně přepraví 45 miliard metrů krychlových zemního plynu do zemí jako je Německo a Itálie. Skupina OMV vlastní i podíly v integrovaných chemických a petrochemických podnicích – 50 % ve společnosti AMI Agrolinz International GmbH a 35 % ve společnosti Borealis A/S, která je jedním z největších světových výrobců polyolefínů. Dále vlastní 51% podíl ve společnosti Petrom SA, 50% podíl ve společnosti EconGasGmbH, 45% podíl v rafinériích BAYERNOIL a 10 % v maďarské ropné a plynárenské společnosti MOL.
Po odkupu většinového podílu v největší rumunské ropné a plynárenské společnosti Petrom SA se společnost OMV stala největší ropnou a plynárenskou společností ve střední Evropě se zásobami ropy a zemního plynu přes 1,4 miliard barelů ropného ekvivalentu, denním objemem těžby 320 000 barelů a roční kapacitou rafinérií 26,4 milionů tun. OMV v současné době provozuje 2 509 čerpacích stanic ve 13 zemích. Tržní podíl skupiny v oblasti rafinace a prodeje v Podunají dosahuje 20 %.
Svoji pozici v Evropě OMV posílila i nedávnou akvizicí 34 % Petrol Ofisi, přední společnosti na tureckém trhu.
V červnu 2006 OMV založila OMV Future Energy Fund, plně vlastněnou pobočku, která má podporovat projekty zaměřené na obnovitelné zdroje energie. S více než 100 miliony eur má přispět k zahájení přeměny z ryze ropné a plynárenské společnosti na energetickou skupinu, která ve svém portfoliu počítá i s obnovitelnými energiemi.
OMV: korporátní společenská odpovědnost
Společnost OMV se plně zavazuje, že bude plnit hodnoty stanovené ve vlastním kodexu. Jde především o spoluodpovědnost za sociální a životní prostředí ekonomicky slabých regionů. OMV si zakládá na tom, že se věnuje i záležitostem, které se k jejímu působení vztahují ekonomicky, sociálně a environmentálně. Všechny aktivity na podporu společenské odpovědnosti se zaznamenávají v půlročních zprávách vytvořených podle směrnic globální iniciativy k podávání zpráv (Global Reporting Initiative).
OMV
Tiskové oddělení:
http://www.omv.com
Ewing Public Relations
Jan Hrabovský
PR
|