IFM: Erik Janiš překonal patnáct soupeřů
     30.7.2007 07:26 - tisková zpráva

Na dnešní závod mistrovství International Formula Master ve švédském Anderstorpu se bude dlouho vzpomínat. Jedním z hrdinů nesmírně dramatického boje byl i Erik Janiš. Pilot pražského týmu I.S.R. se po startu z pětadvacátého místa prodral v kalužích vody až na sedmou příčku. O bodované umístění přišel bohužel poté, co trať začala schnout. Janiš neměl s pneumatikami do deště šanci odolat třem pilotům se slicky.

K podobným závodům patří přídomky jako loterie nebo pneumatikový poker. Startovalo se po dlouhém vytrvalém dešti. Trať zalitá vodou, okolo místo klasických štěrkových zón spíše bažiny. Jen pár jezdců zvolilo hladké pneumatiky, naprostá většina nasadila kola s nejhlubším vzorkem. Erik Janiš jel výborně a zodpovědně. Zatímco řada soupeřů chybovala, on se dral vzhůru. Přímo předjel asi deset pilotů, ostatní se před ním dopouštěli chyb.

Ve druhém kole už byl čtrnáctý. Pak vyjel na trať safety car, protože někteří jezdci po chybách odstavili své formule na nebezpečných místech. Namísto 25 kol tak vstoupil do hry časový limit. Při restartu činil 32 minut. Po sedmi z nich byl olomoucký mladík už desátý, za dalších 120 vteřin se dostal na osmou příčku, na níž začíná bodový příděl.

Dostal se ještě o místo dopředu, ale to už slunce na bývalou dráhu Velké ceny Švédska formule 1 svítilo stále víc a víc. Janišova formule začala být silně přetáčivá, protože zadní kola se přehřívala stále víc. Exmistr Evropy motokár ale nezpanikařil, nesnažil se za každou cenu udržet bodované místo, a zvolnil.

Předjeli jej pak jen tři jezdci se slicky, proti kterým neměl žádnou šanci. I tak byl ale spokojený. Kromě výkonu a výsledku se mu totiž při druhém víkendu s formulí vrátil pocit z nejlepších let v motokárách. Získal totiž naprostou nadvládu nad autem, takže i tak strašidelný závod, jakým dnešní desátá jízda IFM byla, si užíval se zcela chladnou hlavou. Druhý pilot týmu I.S.R. Nick de Bruijn z Nizozemí skončil dvanáctý.

Erik Janiš: „Proti sobotě, kdy mě zradila technika, jsem spokojený. Na tak těžké, složité pomínky to podle mě nebylo špatné. Těsně před startem, když přestalo pršet, jsme stihli udělat narychlo jednu důležitou úpravu – nechali jsem mokrá kola, ale podvozek jsme přeladili na suché nastavení. To mi v závodě určitě pomohlo, ale v závěru jízdy jsem stejně neměl šanci na tři kluky se slickama včetně vítěze Siedlera.

Někteří jezdci zajeli pro slicky během závodu, ale to podle mě i šéfa Igora Salaquardy nebyl dobrý nápad. Také se to pak potvrdilo. Když už nebyla na trati téměř žádná voda, začal jsem výrazně ztrácet. Hlavně zadní kola se hodně přehřívala, auto bylo přetáčivé, bylo by zbytečně nebezpečné snažit se hnát vpřed. Velkou radost mám ze závodnického pocitu. V Anderstorpu jsem získal nadvládu nad autem a cítím se jako dřív v motokáře. To je velmi důležité. Nemám s ničím problém a můžu jet s naprosto klidným myšlením, soustředěný jen na řízení."

Igor Salaquarda, šéf týmu: „Erik podal opět super výkon. V tak těžkém závodě jel jako profík, který s formulemi jezdí deset let. Erik přitom absolvoval teprve druhý formulový víkend po pětileté pauze. Udělal vše zcela správně. Od startu po cíl. Opravdu excelentní výkon. Jeho první vítězství je doslova ve vzduchu.“

Startovalo 29 jezdců

Průběžné pořadí po 9. z 16 závodů (po dnešním 10 jízdě zatím nebyli body vydány), jezdci