A1GP: Tomáš Enge v Austrálii vyrazí z páté řady
     2.2.2008 10:05 - tisková zpráva

Tomáš Enge dokázal v napínavé kvalifikaci na australské trati Eastern Creek vybojovat devátou startovní příčku pro zítřejší Hlavní závod formule A1GP. Do Sprintu vyrazí ze 14. místa. Zatímco v pátek měl český pilot starosti s malou přilnavostí, dnes se vůz choval lépe. V tréninku před kvalifikací se stáj snažila najít ideální nastavení vozu pro závody. Enge jel většinou s naplněnou nádrží a tým si hrál s nastavením světlé výšky pro velmi hrbolatou australskou trať.

Enge v tréninku odjel 22 kol s nejlepším časem 1:21,733 a skončil na 16. příčce. První dva kvalifikační segmenty jako obvykle rozhodly o postavení na startu krátkého závodu. Enge zajel nejlepší čas 1:19,099 ve druhé jízdě, když za pole position zaostal o necelou sekundu. Český tým skončil na 14. místě. Mezitím vysvitlo slunce, které pro kvalifikaci do Hlavního závodu rozpálilo vozovku. To vedlo k celkovému zpomalení časů. Engeho nejlepší kolo bylo to úplně poslední a čas 1:19,232 postrčil Čechy do páté řady, šest desetin za pole position.
omega replica

Tomáš Enge: “Když srovnáme odstup na špici, jsme na tom víceméně stejně jako loni.  Dopoledne jsme vyzkoušeli pár věcí, které měly zlepšit přilnavost, ale pořád to není ideální. Soustředili jsme se hlavně na závodní nastavení, jezdili s plnou nádrží a kontrolovali výšku vozu, aby moc nenarážel podlahou. Kvalifikace byla hodně vyrovnaná, 14 vozů v jedné sekundě. Sprint byl rychlejší, protože před kvalifikací pro Hlavní závod vysvitlo sluníčko a všichni byli proti očekávání o zhruba půl vteřiny na kolo pomalejší. Jsme v lepší pozici než v Taupu, ale pořád je co zlepšovat. Vůz je tady trochu nedotáčivý, ale to není velký problém. Myslím, že oba závody budou hodně vyrovnané, jak je ostatně vidět z dosažených kvalifikačních časů, takže můžou rozhodovat zastávky v boxech.“

21 Indonesia -1.555

Česká televize odvysílá závody A1GP z Austrálie na svém programu ČT4 Sport. Záznam Sprintu a Hlavního závodu můžete sledovat v neděli 3. února od 13.10 do 14.55.

Závody v Austrálii
Neděle 3. února
Sprint
- 01.00 našeho času
Hlavní závod - 05.00 našeho času

Okruh Eastern Creek
Šampionát A1GP je největší mezinárodní sérií, která je na trati k vidění. Okruh, který leží pouhých 40 minut jízdy autem od centra Sydney,Best Replica Watches také pravidelně hostí velmi populární mistrovství silných cestovních vozů V8 Supercars. V letech 1991 až 1996 se na autodromu pořádala Velká cena Austrálie silničních motocyklů. Okruh měří 3 930m. Z hlavní tribuny lze přehledně sledovat dění na 80 procentech trati.

Kniha A1GP World Cup of Motorsport Season 2006/07
Bezmála sto šedesát stran kvalitního křídového papíru přináší stovky barevných fotografií z loňské sezony formule A1GP. Publikace představuje Světový pohár motorsportu v jeho typické podobě – jako pestrý a vzrušující svět špičkových automobilových závodů. Autorem všech obrázků je úspěšný český fotograf Adolf Zika (www.zika.cz). Vedle jeho působivých fotografií je pro fanoušky nachystáno i mnoho čtení v angličtině.
O závodech, jezdcích, týmech i o zákulisí stále populárnějšího šampionátu. Úplné výsledky jsou samozřejmostí.
Autor i jeho tým, který se na knize podílel, došli při práci k jedné zajímavosti. Adolf Zika byl jediným členem české reprezentace, který byl na všech závodech! Bylo to dáno tím, že skupina mechaniků a techniků se průběžně měnila, stejně tak i jezdecká soupiska. Zato sám fotograf musel být všude, protože potřeboval „materiál“ z kompletní sezony.