F3: Erik Janiš dnes v Pau nedojel, sestřelil ho soupeř
     1.6.2008 00:16 - tisková zpráva

Mimořádně dramatický závod ve francouzském Pau, ve kterém bylo klasifikováno pouhých třináct jezdců z třiceti startujících, přinesl předčasný konec i pro mladého Čecha Erika Janiše. Při předjíždění Němce Martina Plowmana do něj soupeř narazil a kvůli následné havárii museli oba jezdci odstoupit. Neřiditelná formule Plowmana ještě narazila do vozu Brita Sama Birda. Závodilo se na městském okruhu podobnému slavnějšímu Monaku. Předzvěsti, že se bude hodně bourat, se bohužel potvrdily.

Kolize českého pilota z týmu Mücke Motorsport patřila k těm „klidnějším“. Diváci viděli během závodu na 29 kol (původně se mělo jet na 32 kol, ale rozhodl časový limit 40 minut) mnohem drsnější karamboly, při nichž se například formule Němce Nico Hülkenberga doslova rozpůlila. Naštěstí se nikdo nezranil.

Velkému dramatu přispělo také počasí. Startovalo se na vlhké trati, která postupně osychala. Cílem projelo jen deset vozů, klasifikováno bylo třináct aut.

Erik Janiš: „Start se mi povedl vcelku normálně, nic jsem neztratil. Na trati bylo vlhko, všichni jsme vyrazili na hladkých pneumatikách, byl to zázrak, že se v prvním kole nic extra nestalo. Jenže už v dalším okruhu se pár vozů přede mnou zaklínilo. Stojící jezdci mě doslova zašpuntovali, takže jsem ztratil několik míst. Pak šlo všechno dobře, auto fungovalo výtečně. Jenže pilota přede mnou, který byl pomalejší, jsem nemohl dlouho předjet.

V úzkých městských ulicích je to vážně problém. Číhal jsem na chybu, a když ji Plowman ve výjezdu z jedné zatáček udělal, zaútočil jsem. V nájezdu do rychlé zatáčky jsem byl už mírně před ní, když jsem v tu chvíli ucítil náraz. Soupeř vrazil do mého kola a už jsem letěl na bariéru. Naštěstí se nic vážnějšího nestalo, nicméně vůz byl poškozený a já musel odstoupit.

Je to smůla, ale i tohle k závodům patří. V místě, kde jsem vůz odstavil, nás pak za svodidly stálo asi deset závodníků. Jako někde na autogramiádě…“

Antonín Charouz, manažer jezdce: „Závod jsem bohužel neviděl, ale byla to zjevně Erikova smůla. Na městských tratích se tohle stává. Není k tomu asi co říct dál, jen snad tolik, aby Erik na dnešek zapomněl a soustředil se na další bitvy.“