F3: Erika Janiše po dobrém startu zastavila rána od soupeře !
     30.6.2008 08:54 - tisková zpráva

Po sobotní radosti z prvního bodu v Euroserii F3, návratu do čela tabulky nováčků a pole position pro dnešní závod, prožil Erik Janiš v německém Norimberku smutnou neděli. Odstartoval sice výborně, vedl celé pole až za obávanou zatáčku Grundig, jenže za jeho zády se závodní dráha ucpala hromadnou kolizí. Jury vyvěsila červené vlajky, takže všichni čekali na opakovaný start. Ten už byl letmý. Erik po něm opět vedl, ale pak se propadl na čtvrtou příčku. Když se prodral na třetí, dostal ránu od soupeře.

Pilot týmu Mücke Motorsport a junior Mercedesu Benz zůstal stát napříč. Po restartu začal platit časový limit závodu, v tu chvíli do cíle zbývalo jedenáct minut. Jakmile Erik mohl, vyrazil zpátky. Jenže byl už bez předního křídla, o které v nezaviněné kolizi přišel. Jeho Dallara Mercedes tudíž neměla téměř žádný přítlak, což znamenalo velký problém udržet vůz na trati.

Záhy přišel další problém v podobě vypadávání rychlostních stupňů. Erik proto musel do boxů. Záhy byl závod definitivně zastaven kvůli další havárii. Dvacetiletý Čech byl klasifikován jak 22. Šampionát pokračuje za dva týdny v nizozemském Zandvoortu. K bývalé trati formule 1 se Erik Janiš vydá jako vedoucí pilot v hodnocení nováčků Euroserie F3, neboť přes dnešní smůlu se udržel na čele sledovaného žebříčku.

Výsledky nedělního závodu ZDE
Výsledky sobotního závodu ZDE
Výsledky kvalifikace ZDE
Výsledky volného tréninku ZDE

Erik Janiš: „Po včerejší radosti přišla dnešní poněkud studená sprcha. Takové věci ale k závodům patří, musím na dnešek rychle zapomenout a myslet na další závody. První start se mi docela povedl. Celé pole jsem držel za zády až za první vracečku. Jenže za mnou se semlela hromadná kolize, kvůli níž byl závod zastaven. I opakovaný start, jenž byl letmý, se mi podařil. Zanedlouho ale začal tvrdě dotírat kolega Christian Vietoris, který využil vzduchového pytle a předjel mě. To samé pak předvedl Robert Wickens spolu s Ronem Lancasterem. V příštím kole se mi podařilo atak vrátit, jenže v okamžiku, kdy jsem byl před Lancasterem, jsem z levého boku dostal ránu. Roztočil jsem se a zůstal stát napříč. Pak jsem se vrátil do závodu, nicméně na samém konci pole a bez předního křídla. Auto proto nemělo téměř žádný přítlak a já se hlavně na konci rovinek trápil. Když přibyly problémy s řazením, byl jsem nucen zajet do boxů. Po chvíli, co jsem tam dorazil, odmávala jury závod červenou vlajkou, neboť došlo k další hromadné kolizi. Snad budu mít příště více štěstí.“

Peter Mücke: „To, co se Erikovi dnes přihodilo, je závodnická smůla. Oba jeho starty byly velmi dobré. Obzvlášť první, kdy vedl celé pole až za obávanou zatáčku Grundig. Kolize, jako byla ta nedlouho po restartu, bohužel k motosportu patří. Tentokrát na ni doplatil Erik.“