Šestý podnik MS enduro zavítal do Uzerche
     30.7.2008 14:13 - tisková zpráva

GP AMV FRANCIE - ŠESTÝ PODNIK MISTROVSTVÍ SVĚTA ENDURO (26.-27.7.2008, Uzerche) SE JEL ZA VELMI TEPLÉHO A SLUNEČNÉHO POČASÍ

Do úvodní sobotní etapy odstartovali první do mlhavého počasí jezdci třídy E3. Na jezdce čekaly celkem tři kola v okolí městečka Uzerche, přičemž se nejednalo o úplně extrémní terén, jaký tradičně Francouzi umí postavit. I tak se ale v některých úsecích muselo tlačit a bez pomoci maršálů ba asi leckterý jezdec cíl neviděl.

Kromě kamenitých výjezdů nechyběly ani pasáže s hlubokými blátivými průjezdy, kde se utopila řada motocyklů a několika přejezdy přes hlubší vodu.

Jako první se postavili na start lídři této třídy finové Aro s Tarkkalou. To ještě netušili, že se oba nepostaví po projetí cílem vůbec na podium. Museli se skklonit před výkony především domácích jezdců, které hnala za vítězstvím i velmi početná divácká kulisa na každém měřeném testu a i v těch nejobtížnějších úsecích. Nakonec se museli sklonit před výkony mladého Francouze Ch.Nambotina na GasGasu 300 2T, který vyhrál o necelé 4sec před dalším domácím jezdcem S.Guillaumem na dvoutaktní Husqvarně. Potřetí se letos postavil na podium za 3.místo Australan S.Meriman. Body za 14.místo si připsal Slovák S.Svitko na KTM 300 2T.

Následovala třída E1, ve které od začátku sváděli souboj lídři šampionátu M.Ahola na Hondě a I.Cervantes na KTM. I když souboje už za slunečného a hodně teplého počasí byly vyrovnané, nakonec se z vítězství radoval Španěl před svým rivalem v boji o titul M.Aholou. Třetí dojel domácí jezdec M.Germain na Yamaze. Body za 14.místo si připsal náš J.Horák na KTM 250 4T, který se nevyvaroval pádům a chybám v průjezdech obtížných úseků na měřených testech.

V E-dvojkách se skvěle představil domácí motokrosový šampion M.Pichon na KTM 450 4T. Od začátku jel suveréně a vypadalo to, že pomůže svému krajanovi J.Aubertovi v navýšení bodového zisku v průběžném hodnocení. Ten totiž jel celé dvě kola s nepatrným odstupem před Pichonem, ale s cca 20sec náskokem před svým pronásledovatelem Finem J.Salminenem. V průběhu posledního kola se dokonce Aubert dostal i do vedení, ale v posledním testu zajel Pichon famózně a nakonec tak vyhrál třídu E2 ale byl nejrychlejší i absolutně. Aubert bral body za 2.místo a Salminen pak za 3.místo. Na dalších místech se prosadili opět domácí jezdci. Čtvrtý dojel Meo a pátý Thain.

Mezi juniory si jel nekompromisně pro vítězství Ital T.Oldrati na KTM 125. Za ním sváděli souboj domácí jezdci J.Bossi na TM a R.Boucardey na KTM, kteří ve světovém šampionátu pravidelně nestartují. V tomto pořadí dojeli i do cíle. Solidně dojel v konkurenci 57 jezdců na 4.místě Ital Gritti na Betě. Pádům na testech a tím velké ztrátě hned v úvodním kole se nevyhnul V.Malkus. To ho hned v úvodu odsunoulo v nabité konkurenci z bojů o body. Nakonec ani nedorazil do cíle. V jednom z baheních průjezdů nasála jeho KTM 250 2T bláto do motoru a motocykl se zastavil. Opravit motocykl se podařilo až v depu, což znamenalo, že mohl startovat a sbírat cenné zkušenosti druhý den.

V posledním zkráceném kole, kde jezdci absolvovali po krátkých přejezdech pouze měřené testy pořadatelé nezvládli hladký průběh nastaveného 30min limitu. před startym do testů se utvořily fronty a jezdci postupně nasbírali trestné minuty. To vše pak ale rychle vyřešila Jury. tyto minuty z posledního kola se anulovaly a vše tak proběhlo v normálu.

Nedělní etapa se jela celá za slunečného a hodně teplého počasí. Ve třídě E1 jel opět suverénně Španěl I.Cervantes a hned za ním s cca 50sec ztrátou Fin M.Ahola. O třetí místo sváděli souboj na Yamahách Španěl C.Guerrero a domácí M.Germain. Španěl byl nakonec v cíli šťastnější. J.Horák opět padal na měřených testech a tak nakonec bral body za 15.místo. V Edvojkách nenechal nic náhodě tentokráte skvěle jedoucí fin J.Salminen. druhý jel o začátku dne J.Aubert, čím si kontroloval vedoucí pozici v šampionátu. Nedařilo se vítězi sobotní etapy M.Pichonovy.

Od začátku dne jezdil kolem 3.místa a když se mu nepovedl 9test- krostest, propadl se až na 5.místo, nakonec do cíle nedojel pro poruchu motocyklu. O 3.místo se prali domácí Meo s Thainem. V tomto pořadí také dojeli do cíle. V Etrojkách se už tolik nedařilo mladému domácímu jezdci Nambotinovi, ten se pral o 3.místo se S.Merimanem a nakonec kvůli problémům s motocyklem na posledním extrémtestu dojel až na 16.místě.

První jel domácí C.Guillaume na Husqvarně a 2.místo si hlídal tentokráte Fin M.Tarkkala-KTM 505 4T, třetí dojel Merriman. S.Svitko bral body za 13.místo. V juniorech neponechal nic náhodě po celý den Ital T.Oldrati. S odstupem cca 1minuty za ním dojel Španěl Mena a 3.místo si hlídal domácí J.Bossi. Náš V.Malkus měl několik pádů na extrém testu a předposledním enduro testu. nakonec dojel na 33.místě. Ale škola to pro něj mez 57startujícími jezdci byla opět významná.

Následující podnik se jede až po šestidenní v Řeckém Serresu (1.-6.9.2008) na horské italské půdě. Sedmý, předposlední podnik bude hostit ve střední Itálii 27.-28.9.200 městečko Piediluco.