Le Mans Endurance Series – 1000Km na Nürnburgringu pro Veloqx
     Vladimír Rožánek

Druhý závod série Le Mans Endurance Series viděli diváci na německém okruhu Nürnburgring. Závod se opět odehrál v režii vozů anglického teamu Audi Sport UK Veloqx.

Po úvodním podniku na Monze, který vyhrála posádka Davies – Herbert, bylo téměř jisté, že se team Veloqx dokonale připraví i na další závod. Nás zajímala především účast Petra Válka, který startoval v rakouském teamu Renauer s čerstvě přestavěným závodním vozem Tampoli RTA 01 Alfa Romeo ve slabší prototypové třídě LMP 2. Bohužel, jsme ale team Renauer neviděli ani na začátku závodu a již v tréninku zřejmě česko – rakouskou posádku zlobila technika, která zřejmě po své nedávné přestavbě není ještě zcela odzkoušena.

Tréninkové jízdy, ve kterých se vybírá lepší čas ze dvou kvalifikací, vyhrála překvapivě posádka teamu Creation Autosportif, za kterou jeli Francouz Minassian s Britem Cambell Walterem. Tato posádka disponuje technikou DBA 03S – Zytek, druhé a třetí místo ovládly vozy Audi R8 stáje Veloqx. Ze slabších LMP zajel nejlépe tréninkové jízdy Courage Competition na stejnojmenném voze s dvoulitrovým motorem AER a mezi GT vozy byl úspěšný Vitaphone Racing se Sallenem S7-R, vozem jenž se štěstím vyhrál poslední závod FIA GT.

Audi R8 - Veloqx UK

Závod s přehledem vyhrála posádka Kaffer – McNish na Audi R8 z teamu Veloqx, druzí skončili jejich kolegové ze stáje Veloqx Davies – Herbert. Třetí skončili vítězové z tréninku Minassian – Campbell Walter na stroji DBA 03S-Zytek. Slabší prototypovou třídu LMP2 vyhráli jezdci Gounon, Frei, Hancock ze stáje Courage Competition. Mezi vozy GTS zvítězila posádka Bouchut, Lamy, Zacchia na Ferrari 550 Maranello, s menším odstupem byli druzí Vitaphone Racing se Sallenem S7-R. Polský jezdec Maciej Stanco, nedávno diskvalifikovaný v českém mistrovství D4 při závodech v Mostě, závod spolu s Knapfieldem a Abbelenem nedokončil. Jejich Sallen S7-R skončil již ve 31 kole, vítězná posádka jich stihla za šest hodin odkroužit 180. Ve vozech GT zvítězil Cirtek Motorsport s Porsche 996 GT3 RS.

Výsledky LMES Nürnburgring Německo

LMP1
Pierre Kaffer, Allan McNish - Audi Sport UK Veloqx - Audi R8
Jamie Davies, Johnny Herbert - Audi Sport UK Veloqx - Audi R8
Nicolas Minassian, Jamie-Campbell Walter - Creation Autosportif - DBA-Zytek

LMP2
Jean-Marc Gounon, Alexander Frei, Sam Hancock - Courage Competition - Courage C65
Pierre Bruneau, Marc Rostan - PiR Competition - Pilbeam MP84
John Ingram, John Gaw, Rick Pearson – Tracsport - Lola B2K/40

LM GTS
Pedro Lamy, Christophe Bouchut, Steve Zacchia - Labre Competition - Ferrari F550
Uwe Alzen, Michael Bartels, Franz Konrad - Vitaphone Racing - Saleen S7R
Gianmaria Gabbiani, Phil Bennett - Graham Nash Motorsport - Saleen S7R

LM GT
Sascha Maassen, Adam Jones - Cirtek Motorsport - Porsche 996 GT3RSR
Mario Franchitti, Xavier Pompidou - Sebah Automotive - Porsche 996 GT3RS
Kazuyuki, Kurosawa, Orido - Choroq Racing Team - Porsche 996 GT3RS

Posádky Freisinger Motorsportu a Gerard Welter Racing byly diskvalifikovány.

Celkovou klasifikaci po dvou odjetých závodech mezi LMP1 vedou obě posádky Veloqx Audi se stejným bodovým ohodnocením, ve třídě LMP2 jsou na čele PiR Competiton s vozem Pilbeam, GTS zatím vede Labre Competition a GT Cirtek Motorsport.
Další 1000Km závod uvidí diváci v anglickém Silverstonu 15. Srpna. Naši pozornost zaujme prototypový závod Supersprint Challenge konaný ve stejném termínu na autodromu Most.