Slovák Béreš na Barumce nejrychlejší mezi dvojkolkami
     26.8.2008 10:42 - tisková zpráva

Béreš s Müllerom najrýchlejší medzi "dvojkolkami" na Barum Rally Zlín 2008.

Posádka tímu TEMPUS STYLLEX Jozef Béreš - Róbert Müller na Suzuki Swift Super1600 zvíťazila v skupine A i triede A6 na Barum Rally Zlín 2008 a v kvalitnej európskej konkurencii skončila na celkovo 17. mieste v absolútnom poradí ako najrýchlejšie vozidlo s jednou poháňanou nápravou i najúspešnejšia slovenská posádka. Účasť na populárnej "Barumke" bola prípravou na septembrovú Aquacity Rally Tatry 2008.

Po dlhšom čase sa Jozef Béreš posadil do vozidla kategórie Super 1600 na shakedowne pred štartom súťaže a okrem menších problémov s brzdami si na "dvojkolku" zvykol veľmi rýchlo. Úvodnú večernú rýchlostnú skúšku so šmykľavým asfaltom v uliciach Zlína absolvovali Béreš s Müllerom bez problémov a úspešne vykročili k splneniu vytýčeného cieľa: zvíťaziť v triede A6 a byť najrýchlejšou posádkou na vozidle s jednou poháňanou nápravou.

V sobotu ráno na prvej rýchlostnej skúške, legendárnej "Pindule" však pokračovali problémi s brzdami Suzuki Swift S1600, Ďodi nedobrzdil do jedného z retardérov a mierne stratil na svojich súperov. Nasledujpce testy prvého kola preto posádka zvolila opatrnú jazdu, zároveň však chcela zostať v kontakte s "domácim" Tlusťákom. V servise po RS5 mechanici doladili brzdy a Béreš pri druhom prejazde cez RS Pindula získal na svojich súperov výrazný náskok takmer 25 sekúnd a bezpečne sa usadil na vedúcej pozícii v priebežnom hodnotení skupiny A a triedy A6.

Ihneď na nasledujúcej RS7 však asi 5 km pred cieľom "pichli" Ďodi s Robim zadnú ľavú pneumatiku a v cieli boli pomalší o viac ako pol minúty ako stronový líder triedy A6 Tlusťák. Výmena pneumatiky po RS však nebola jediným problémom. Ihneď na RS8 sa posádka tímu TEMPUS STYLLEX vrátila na prvé miesto v triede i napriek tomu, že pri defekte na predchádzajúcej RS došlo aj k poškodeniu brzdovej hadice. Po prvej etape figurovali Béreš s Müllerom na 21. mieste absolútneho hodnotenia a s náskokom 9,3 sekundy viedli v skupine A i triede A6 pred Tlusťákom na Citroene C2 Super1600.

V nedeľu ráno odštartovali Ďodi s Robim z vedúcej pozície v triede s cieľom neurobiť zbytočnú chybu a úspešne doraziť na cieľovú rampu. V prvom kole II. etapy zvíťazili v triede A6 na všetkých troch testoch a upevnili si vedúcu pozíciu s náskokom 20,5 sekundy pred Tlusťákom, v absolútnom poradí sa prepracovali na 19. priečku. Záverečné tri rýchlostné skúšky tak mohli absolvovať "na istotu" a pobaviť atraktívnymi prejazdami i množstvo divákov pri trati.

Po záverečnej RS15 úspešne dorazila posádka tímu TEMPUS STYLLEX na cieľovú rampu a tešila sa z víťazstva v skupine A i triede A-6 s náskokom 16,7 sekundy na Tlusťáka. V absolútnom poradí náročnej Barum Rally Zlín 2008 obsadili Béreš s Müllerom v mimoriadne kvalitnej európskej konkurencii výborné 17. miesto. Ďodi Béreš si tak na štvrtý pokus splnil ďalší zo svojich cieľov - úspešne absolvovať jednu z najpopulárnejších európskych rally.

V rámci prípravy na ďalšie podujatie seriálu slovenských majstrovstiev TEMPUS Rally 2008, ktorým bude septembrová Aquacity Rally Tatry sa posádka tímu TEMPUS STYLLEX Jozef Béreš - Róbert Müller zúčastní v dňoch 29. - 31. augusta 2008 s Fiatom Grande Punto S2000 maďarskej Rally Ózd.