A1GP: Švýcar Neel Jani zvítězil na Algarve
     13.4.2009 12:56 - Vladimír Rožánek

Jani zvítězil na Algarve již po desáté ve své kariéře jezdce A1 GP, pro něj je to zvláštní úspěch v tom, že to nikdo jiný ještě nedokázal. Jezdci se při závodech střídají a za rok usedne v některých stájích za volant třeba i pět jezdců.

Ir Caroll sice skončil druhý, ale v zápětí dostal penalizaci a skončil až pátý. Druhé místo tedy v závodě vybojoval domácí Albuquerque, který měl samozřejmě podporu domácích fanoušků a odjel si na domácí trati fantastický závod. Velký favorit Holanďan Doornbos skončil s elektrozávadou a cíl závodu tentokráte neviděl. Obdobně dopadl i poměrně slušně jedoucí Libanonec Morad a Brazilec Guimaraes.

Velká bitva se při závodě odehrávala mezi posádkami Velké Británie, Irska, Malajsie, Monaka a Indie. Adam Caroll z Irska však ulil start a dostal drive through, neboli průjezd boxovou uličkou. Stejnou penalizaci obdržel i Němec Lotterer, který neposlouchal pokyny na trati, když na ni vjel safety car.

Domácí Albuquerque prohlásil, že si velmi cení zajetého druhého místa, ovšem za velmi špatnou označil zastávku v boxech, kde ho auto protivníků nechtělo pustit zpátky na trať. I tlak v pneumatikách nebyl zcela ideální, ovšem na druhé místo to při úžasném výkonu domácího hrdiny stačilo. Jak ještě Albuquerque poznamenal, ztratil zrcátko, a tak neviděl střet mezi Novým Zélandem a Jižní Afrikou, ovšem zajet pódiové umístění na domácí trati bylo perfektní.

Třetí v závodě skončil Malajsiec Fairuz Fauzy a ten po závodě řekl, že je to pro jeho tým dobrý výsledek, když se jeho tým posunul ze šestého místa na třetí a ztrácí již jen 3 body na Francii.