Formule Renault 3.5 poznamenala průtrž mračen. Jan Charouz sestřelen
     17.4.2010 20:58 - tisková zpráva

Úvodní závod Formule Renault 3.5 v rámci Světové série Renault poznamenala průtrž mračen

Premiéru Jana Charouze ve WSR ukončila chyba soupeře - (17.04.2010)

Úvodní závod Formule Renault 3.5 v rámci Světové série Renault poznamenala průtrž mračen. Jan Charouz jel po startu z 19. místa bezchybně, posunul se až na bodovanou 9. příčku, ale přibližně v polovině jízdy jej sestřelil chybující soupeř. Walter Grubmüller jun. získal premiérový bod za 10. místo.

Silný déšť ovlivnil už průběh kvalifikace, která se na španělském okruhu Motorland Aragón jela v sobotu dopoledne. Na mokré trati dosáhli jezdci týmu P1 Motorsport časů ve druhé desítce celkového pořadí. Rakušan Walter Grubmüller jun. vyrážel do svého premiérového závodu v rámci World Series by Renault z 12. pozice, Jan Charouz se při debutu ve Formuli Renault 3.5 postavil na startovním roštu na 19. místo.

Vytrvalý déšť postupně sílil i v samotném závodě, který byl na programu v sobotu odpoledne. V náročných podmínkách, kdy jezdci prakticky nic neviděli kvůli gejzírům vody zdvihajícími se za dříve jedoucími vozy, si Jan Charouz počínal velice zkušeně. Zatímco soupeři chybovali a odstupovali, Jan stoupal pořadím vzhůru. Po prvním kole byl český závodník sedmnáctý a v polovině závodu se už pohyboval na bodované deváté pozici. Jeho snahu ale překazila neopatrnost jednoho ze soupeřů, který chyboval, na konci cílové rovinky roztočil svůj monopost do hodin a přitom z dráhy sestřelil i před sebou jedoucího Charouze. Se zničeným zadním křídlem nebylo možné pokračovat a pro českého jezdce tak dobře rozjetý závod skončil předčasně.

Devátá příčka byla dnes pro jezdce týmu P1 Motorsport prokletá. Krátce po Janově odstoupení se na ni totiž posunul jeho týmový kolega Walter Grubmüller jun. a držel ji až do předposledního kola. V něm se Rakušanův monopost roztočil do hodin a skončil v kačírku vedle trati. Grubmüller byl přesto klasifikován na poslední bodované pozici.

Jan Charouz, jezdec týmu P1 Motorsport: „Jsem hodně zklamaný. I když jsem dělal, co jsem mohl, dnes jsem si vybral obrovskou porci smůly. Začalo to už v kvalifikaci. Když jsem zajel do boxu pro nové pneumatiky, začali soupeři zajíždět rychlé časy. Když jsem se pak chtěl vrátit na trať, byla vyvěšená červená vlajka, takže jsem přišel o šanci vylepšit svůj čas. Při odpoledním závodě byly podmínky příšerné. Nebylo vidět vůbec nic. Přesto se mi docela dařilo, ale chybující soupeř mi urazil křídlo. Přál bych si, aby to zítra bylo lepší.“

Walter Grubmüller jun., jezdec týmu P1 Motorsport: „Byl to bláznivý závod. Na některých místech tratě byla až centimetrová vrstva vody. Jsem velmi rád, že jsem navzdory chybě, kterou jsem udělal v závěru, získal první bod. V každém případě jsem měl spoustu drobných krizovek a byla to tři čtvrtě hodiny tvrdé jezdecké práce. Ale výsledek je pro mě velkým povzbuzením před nedělním závodem. Doufám, že si o něco polepším i v kvalifikaci.“

Antonín Charouz, manažer: „Bohužel, i tohle patří k závodům. Na kdyby se nehraje. Ale Honza měl opravdu hodně smolný den. Pořadatelé dopoledne předčasně ukončili kvalifikaci, takže neměl možnost zajet rychlé kolo a startoval zezadu. V závodě pak přišla rozhodující kolize. Musíme věřit, že zítřek bude lepší.“

Seriál Formule Renault 3.5 v rámci Světové série Renault 2010 pokračuje na okruhu Motorland Aragón už zítra. Třicetiminutová kvalifikace začíná v 9:15 hod, závod vypsaný na 44 minut plus 1 kolo s povinnou zastávkou v boxech startuje ve 14 hod. V přímém přenosu jej můžete sledovat na programu Eurosport 2.