Tomáš Enge s rychlým Astonem také v Brně výborně a jede z první řady !!
     23.5.2010 00:54 - tisková zpráva

FIA GT1 - Tomáš Enge odstartuje do brněnského závodu z první řady

Česko-britská posádka Tomáš Enge - Darren Turner s vozem Aston Martin DBR9 týmu Young Driver AMR skvěle zvládla kvalifikaci i kvalifikační závod před třetím závodem letošní sezony světového šampionátu vozů kategorie GT1 a v neděli tak v Brně odstartují ze druhé pozice.

Zatímco páteční program poznamenalo deštivé počasí, sobotní kvalifikace se jela pod zataženou oblohou, ale na suché trati. Do první části kvalifikace nastupoval domácí jezdec Tomáš Enge a druhým časem posunul Aston Martin se startovním číslem 7 bez obtíží do druhé části měřeného tréninku. V jejím průběhu za volant usedl Brit Darren Turner, také on byl nejrychlejší z pilotů vozů Aston Martin a čtvrtým časem zajistil týmu Young Driver AMR účast v závěrečné části kvalifikace, ve které se už jen deset nejúspěšnějších vozů utkává o postavení v prvních pěti řadách na startovním roštu kvalifikačního závodu. Za volant se znovu vrátil český závodník a třetím časem kvalifikoval posádku Enge - Turner na třetí pozici.

Podvečerní kvalifikační závod rozjížděl Darren Turner, který se v tlačenici první zatáčky dokázal prosmýknout před jedno ze dvou Maserati startujících z první řady, ale musel se sklonit před jedním z Nissanů. Brit ale uhájil třetí příčku, kterou pak s nepatrným odstupem od druhého v pořadí držel až do povinných zastávek v boxech. Darren s Tomášem pak odvedli skvělou práci při výměně jezdců a stejně rychlí byli i mechanici týmu Young Driver AMR. Díky tomu v boxech na konkurenční Nissan vydělali více než 10 sekund a posunuli se na druhou příčku. Tomáš Enge navíc zkusil stáhnout přibližně devítisekundovou ztrátu na vedoucí vůz, ale nakonec se soustředil na udržení druhé pozice zaručující zisk šesti bodů a především start do hlavního závodu ze druhé pozice.

Tomáš Enge: „Už dopolední kvalifikace pro nás byla úspěšná, protože jsme vybojovali třetí místo. Odpoledne bylo naším cílem vybojovat si co nejlepší postavení na startu hlavního závodu, který se jede v neděli. Darren se po startu udržel na třetím místě a jel velice takticky. Když jsem do auta usedl já, věděl jsem, že se nám zastávka povedla skvěle, ale nevěděl jsem, jak na tom bude Nissan. Po výjezdu z boxů jsem se snažil zajet co nejrychlejší kolo a nakonec z toho bylo dokonce nejrychlejší kolo závodu. Ve srovnání s Nissanem jsme docela dost získali. Naším cílem bylo umístění v první čtyřce a to se nám povedlo. Navíc jsme také získali první body, protože za druhé místo v kvalifikačním závodě se přiděluje šest bodů. Důležitý samozřejmě bude hlavně neděle a všichni věříme, že se nám bude znovu dařit jako dnes.“

Třetí závod letošní sezony světového šampionátu vozů kategorie FIA GT1 startuje v Brně v neděli 23. května ve 14:15 hod. Televizní stanice SPORT 5 přenáší závod živě.