Le Mans Endurance series – poslední závod s Engem a Perglem
     Vladimír Rožánek

Poslední již čtvrtý závod se jel o uplynulém víkendu na známé belgické trati ve Spa. Le Mans Endurance Series vzala letos pod svá křídla prototypy LMP i vozy GT a GTS. V těchto 1000Km dlouhých závodech se dokonale prověří schopnosti jednotlivých jezdců, tak i strojů a velmi zajímavé momenty zažívají diváci, při střídání jezdců a doplňování paliva. I zde ve Spa se bohužel na jednu plnou nádrž do cíle dojet nedalo.

České fanoušky těchto vytrvalostních závodů potěšil start hned dvou českých pilotů zvučných jmen. Za team Labre Competition totiž s Ferrari 550 Maranello nastoupili do závodu Tomáš Enge a další úspěšný pilot vozů GT – Robert Pergl.

Tomáš Enge v Le Mans

Kvalifikace závodu se nejlépe ze všech zhostila posádka vozu DBA Zytek, se kterým v teamu Creation Autosportif jela dvojice Minassian, Cambell – Walter.Ti jediní dokázali porazit stroje Audi R8 teamu Veloqx, které obsadily v tréninku druhé a třetí místo. Až pátý tréninkový čas předvedl team RML, kterého známe spíše z FIA GT, tady jeli na voze Lola B160 Aer a 5. místo bylo pro start do vytrvalostního závodu velmi slibné. Viděli jsme také vůz Panoz GTP LMP1, s motorem Elan, který přivezl také team Labre. Nejlepší z vozů GTS Sallen S7-R, pilotovala dvojice Alzen, Bartels. Našim Engemu s Perglem, které ještě v druhém voze stáje Labre doplnil Goueslard, patřilo mezi vozy GTS na startu páté místo.

Audi R8 v Le Mans 24 hodin 2004

Závodu opět, jak jsme si v letošním roce již zvykli, dominovaly prototypy Audi R8. Tentokráte zvítězili Jamie Davis s Johny Herbertem, kteří na posledním závodě v Silverstonu dojeli třetí. Při závodě na 1000Km stihli odkroužit 144 okruhů. Druhé místo, stejně jako v Silverstonu, získal japonský team Goh, s dalším Audi R8. Posádka Capello, Ara už měla na vítěze jednokolovou ztrátu. Třetí místo, možná trochu překvapivě, získala dvojice Minassian, Campbell – Walter s DBA Zytek. Vozy Zytek se zatím v dlouhých závodech moc neprosadily, ale jak naznačují výsledky z LMES, tak jejich čas ještě přijde. Celkově čtvrtý a vítězem klasifikace LMP2, se stala trojice Frei, Hancock, Cochet s Courage C65 Aer. Sedmý celkově a první ve třídě GTS, dojela posádka Bouchut, Lamy, Zacchia s Ferrari 550 Maranello. Pěkný úspěch se povedl dvojici našich jezdců Enge – Pergl, kteří s druhým vozem stáje Labre Competition, dokázali dojet při své letošní premiéře na druhém místě ve třídě GTS a na celkovém 10.místě, v konkurenci několika velmi silných prototypů. Kategorii GT vyhrála známá dvojice z letošního seriálu FIA GT, Collard – Ortelli na Porsche 996 GT3 RS.