Závodní Race-Touareg TDI prokázal vynikající spolehlivost

Výsledky týmu Volkswagen na Rally Dakar 2004 předčily očekávání

· Jutta Kleinschmidtová vyhrála předposlední etapu

· Bruno Saby na „Dakaru“ 2004 dojel celkově šestý

· Závodní Race-Touareg TDI prokázal vynikající spolehlivost

O mimořádné náročnosti letošního „Dakaru“ svědčí i odpadnutí více než poloviny všech startujících .
Jsme více než spokojeni,“ prohlásil v cíli Kris Nissen, sportovní ředitel Volkswagenu a vedoucí 43 členného týmu na „Dakaru“. „Našim přáním bylo vidět oba vozy v cíli, a to se podařilo. Navíc nám obrovskou radost udělala Jutta Kleinschmidtová, která vyhrála velmi náročnou předposlední etapu se 191 km dlouhou speciální zkouškou, což je velkým příslibem do budoucnosti.“

Uspokojení z vystoupení obou posádek i jejich vozů netajil ani Wilfried Bockelmann, člen představenstva automobilky Volkswagen zodpovědný za techniku, který se přiletěl na dojezd maratonu do Dakaru podívat. „Oba vozy dojely do cíle – toho si ceníme jednoznačně nejvíce. A jestliže jsme před startem doufali, že se nám podaří prosadit se v některých etapách mezi prvních pět posádek, nyní máme etapové vítězství Jutty Kleinschmidtové a celkově šesté místo Bruna Sabyho – to je doslova senzační úspěch!

Chtěl bych poděkovat celému týmu a zejména jeho vedoucímu Kris Nissenovi. Dobrá koncepce závodního speciálu, dobrá příprava a skvělá spolehlivost – v tom vidím základní pilíře našeho úspěchu. Už nyní si dáváme cíl pro „Dakar 2005“: Objevit se v konečném hodnocení v absolutní špičce!“

Volkswagen dosáhl v letošním ročníku vytrvalostního závodu Rally Dakar těchto výsledků:

Francouz Bruno Saby a jeho anglický navigátor skončili nakonec šestí z celkem 142 automobilových posádek, které se na start Rally Dakar postavily.

V Monaku žijící Němka Jutta Kleinschmidtová a její italská spolujezdkyně Fabrizie Ponsová dojely celkově na sedmnáctém místě (tento výsledek ještě nebyl oficiálně potvrzen). O lepší umístění je připravil nečekaně hluboký brod v šesté etapě, ve kterém Jutta „utopila“ motor svého Race-Touaregu. Kleinschmidtová, první žena, které se podařilo vyhrát „Dakar“ (v roce 2001) se však ukázala jako velká bojovnice a fantastickou stíhací jízdou se dokázala v následujících etapách probít ze 123 místa průběžné klasifikace zpátky mezi nejlepší. Kromě vítězství v předposlední etapě si během své stíhací jízdy připsala jedno druhé, jedno třetí, jedno čtvrté, jedno páté a dvě šestá místa v etapách. Ve skupině 2.2 (upravené automobily s pohonem všech čtyř kol a poháněné vznětovým motorem) vybojovali v konkurenci 46 posádek Bruno Saby druhé a Jutta Kleinschmidtová šesté místo.

A ve své objemové třídě obsadili Saby a Kleinschmidtová se svými speciály Race-Touareg TDI, poháněnými turbodieselem TDI o objemu 2,3 l a výkonu asi 230 k, dokonce první a druhé místo.

Letošní Rally Dakar byla pro celý náš tým velkou výzvou a zároveň tou nejtvrdší školou,“ tvrdí Kris Nissen, sportovní ředitel automobilky Volkswagen. „Ukázalo se, že technika, posádky i tým byly výborně připravené a svoji úlohu zvládly na výbornou. Ihned po návratu do Evropy začneme s přípravou na příští ročník „Dakaru“, ve kterém chceme naše zkušenosti zúročit a prosadit se mezi nejúspěšnější týmy.“