Nejen SUPERBIKE vrčí nad Brnem. V pátek pražilo slunce a padaly rekordy
     15.7.2005 19:09 - tisková zpráva

SBK Brno 2005

První tréninkový den

Účastníci světového šampionátu superbiků a dalších závodů, které jsou součástí bohatého víkendového programu, absolvovali první tréninkový den. Jely se volné tréninky a první kvalifikace. A jelo se od začátku hodně rychle.

Mistrovství světa superbiků

Vedoucí jezdec letošního šampionátu, Australan Troy Corser se strojem Suzuki se musel smířit až s druhou příčkou. Nejrychlejším mužem na trati byl totiž Brit Chris Walker na Kawasaki. Zajel nový neoficiální rekord okruhu pro superbiky časem 2:03.064. Třetí příčkou překvapil nový německý talent Max Neukirchner na Hondě. Obhájce titulu mistra světa Brit James Toseland na tovární Ducati byl v první kvalifikaci až devátý a na nejlepší čas ztrácel víc než 1,5 sekundy.

Příliš se zatím nedařilo dvěma japonským hvězdám Yamahy. Noriyuki Haga zajel celkově desátý čas a Norick Abé, dlouholetý účastník mistrovství světa silničních motocyklů v nejsilnější třídě, byl až dvanáctý. Ani další dva populární jezdci s klasického silničního šampionátu, Australan Garry McCoy a Ital Pierfrancesco Chilli zatím důvod ke spokojenosti nemají.

Třináctý, resp. sedmnáctý čas určitě nejsou výsledky podle jejich představ. Nedařilo se ani našim jezdcům. Domácí Jiří Mrkývka krátce před koncem kvalifikačního tréninku havaroval a zatím mu patří 32. pozice. Na divokou kartu jedoucí Miloš Čihák na Suzuki byl 29. Dražďák a Svoboda, jezdci týmu Maco Moto Racing, startující na motocyklech Yamaha, obsadili prozatím 33. a 34. příčku. Klasifikaci prvního měřeného tréninku uzavřel Jiří Trčka na Ducati.

Mistrovství světa supersportů

Francouz Sebastien Charpentier na Hondě kraluje letošní sezóně a nejinak je tomu od prvního dne i na brněnském automotodromu. Ale jen o šest setin sekundy byl pomalejší Australan Kevin Curtain na Yamaze. Třetí nejlepší čas zajel jeho krajan a týmový kolega Broc Parkes. Ani v této třídě se našim jezdcům zatím příliš nedařilo. Pavel Ouda byl klasifikován na 28. místě, o jednu příčku za ním na místě 29. Tomáš Mikšovský, jezdec týmu Intermoto Czech Republic. Další dva jezdci tohoto týmu, Ital Simone Sanna zajel šestnáctý nejlepší čas, Polák Szkopek 26.

Pohár F.I.M. superstock 1000

Tréninku i první kvalifikaci dominovali dva jezdci týmu Yamaha Motor Germany. Belgičan Van Keymeulen byl nejrychlejší, ale turecký jezdec Sofuoglu za ním zaostal jen o pouhé čtyři setiny sekundy. Vedoucí jezdec poháru, Ital Roccoli byl klasifikován až jako šestý. V poháru litrových sportovních motocyklů nestartuje žádný náš jezdec.

Mistrovství Evropy superstock 600

Juniorský šampionát starého kontinentu je vypsán pro sportovní motocykly s motory o obsahu 600 ccm. A právě v tomto klání máme dvě žhavá želízka, která ukázala svůj potenciál již v první kvalifikaci. Ondřej Ježek na Kawasaki zajel šestý nejlepší čas, což by znamenalo prozatím druhou řadu na startu. Markéta Janáková s Yamahou nezůstala o mnoho zpět a její jedenácté místo je příjemným překvapením. Vedoucí jezdec šampionátu, Ital Corti na Yamaze byl čtvrtý. Nejlepší prozatímní kvalifikační čas zajel Francouz Tiberio na Hondě.