Druhý tréninkový den brněnského závodu MS SUPERBIKE
     17.7.2005 08:38 - tisková zpráva

SBK Brno 2005

Druhý tréninkový den

Sobotní den na brněnském automotodromu byl ve znamení kvalifikací všech vypsaných závodů, které měly definitivně rozhodnout o postavení na startu a v závěru nabitého programu se jel i první závod, a to závod Mistrovství Evropy Superstocků do 600 ccm, tedy junioři.

Superbiky odjely druhou kvalifikaci a nejlepší čas si stále držel Brit Chris Walker na Kawasaki. Ale na šestnáct nejrychlejších čekala odpolední super-pole, tedy sólová jízda na jedno letmé kolo, přímý souboj jen a jen s časem. Nejprve se dostal na provizorní pole position obhájce světového titulu, Brit James Toseland na tovární Ducati.

Zajel skvělý čas 2:03.180. Ale jako předposlední na trať vyjel Australan Troy Corser na Suzuki, vedoucí jezdec letošního mistrovství světa. Corser je specialista na super pole, umí se na toto jedno letmé kole dokonale koncentrovat a také opět exceloval. Zajel neuvěřitelný čas 2:02.694. To znamená i nový neoficiální rekord brněnského automotodromu pro třídu superbiků. Našim se v kvalifikaci nedařilo. 31. čas zajel Miloš Čihák na Suzuki, za ním se zařadili Jiří Dražďák (Yamaha), Jiří Mrkývka (Ducati) a Marek Svoboda na Yamaze. 36. časem uzavíral klasifikaci Jiří Trčka na Ducati.

Ve třídě supersportů dominoval vedoucí jezdec světového šampionátu Francouz Charpentier na Hondě. Za ním se seřadili Australan Curtain na Yamaze, Ital Fabrizio na Hondě a Australan Parkes na Yamaze. Naši dva jezdci, Pavel Ouda a Tomáš Mikšovský, oba na strojích Honda, byli klasifikováni na 27. a 28. místě.

Závod poháru F.I.M. třídy superstock 1000 bude bez naší účasti. Kvalifikaci zvládl nejlépe tým Yamaha Motor Germany. Pole position zajel Belgičan Van Keymeulen, na druhém místě byl klasifikován Turek Sofuoglu. V první řadě je doplní Ital Roccoli, taktéž na stroji Yamaha a Australan Coxhell na Suzuki.

Junioři seriálu Mistrovství Evropy superstock 600 museli dnes zvládnout jak kvalifikaci, tak odpoledne závod. V měřeném tréninku byl nejrychlejší Francouz Tiberio na Hondě. Senzací ale byl šestý čas Markéty Janákové na Yamaze, který ji vynesl postavení ve druhé řadě na startu. Desátý čas zajel brněnský Ondra Ježek na Kawasaki. Po startu šel okamžitě do čela Tiberio a svým soupeřům už jen ujížděl. Zvítězil stylem start – cíl.

Markéta Janáková bohužel „ulila“ start, dostala penalizaci průjezd boxy a propadla se na samý konec startovního pole. Nakonec po parádní stíhací jízdě obsadila dvacáté místo. Ondra Ježek se od startu držel ve skupině bojující o osmé až dvanácté místo a ve strhujícím finiši nakonec dojel osmý.