Rožňava: Překvapující triumf Gavláka, Trinera zradila poloosa
     9.7.2006 07:34 - Pavel Jelínek

Rally Rožňava: Prekvapujúci triumf Gavláka, Trinera zradila poloos

Po problémoch so zrušením, respektíve presúvaním termínov viacerých súťaží odštartoval počas tohto víkendu iba tretí podnik slovenského šampionátu v rally - Rally Rožňava.

Zoznam prihlásených posádok nevykazoval žiadne prekvapenia. Na východ Slovenska sa totiž českým posádkam príliš nechcelo /okrem Trinera/ a tak sa na štart postavilo chudobných 30 dvojíc. Nechýbali Béreš junior na Ignise, Gavlák s Lancerom, s rovnakým autom, no jeho staršou evolúciou sa prezentoval aj Strnad. Medzi zahraničnými štartujúcimi nebolo z čoho vyberať. Prišli iba Poliak Grzyb na Mitsubishi a "starý známy" Maďar István Radó na Honde Civic.

Pre prítomné posádky boli v piatok pripravené dve rýchlostné skúšky - Podsúľová /13,56 km/ a Uhorná /10,9 km/, ktoré jazdci absolvovali po tri krát. Hneď na úvod sa do čela prepracovala dvojica jazdcov na Mitsubishi Gavlák a Grzyb. Béreš sa v RZ 1 uspokojil s tretím miestom. Na Uhornej však chytil správne tempo a prepracoval sa do vedenia. Vedúca priečka mu očividne zachutila a Ďodi si pripísal najrýchlejšie časy aj vo všetkých zostávajúcich skúškach dňa.

O druhé miesto sa naťahoval Gavlák s Grzybom. Ťahanicu o sekundy ukončila až prasknutá Grzybova poloos v záverečnom meranom úseku etapy. Napriek tomu strácal po prvom dni na Gavláka iba 8,5 sekundy. Až tretí sled za Bérešom a dvojicou Gavlák - Grzyb tvoril Triner. Jeho strata na čelo medzi tým narástla už na dve minúty. O dalšie dve minúty vzadu boli po piatku piaty Vlasatý /Ibiza Kit-Car/ a šiesty Strnad.

Koleso druhej etapy roztáčal mestský okruh v Rožňave /7,05 km/, pokračovala RZ Krásnohorské Podhradie /10,35 km/ a RZ Hnilec /12 km/. Chlieb sa lámal už na mestskom okruhu. Béreš sa na okamih ocitol mimo trate a stopky v cieli skúšky boli nekompromisné. Prídel 26 sekúnd od Gavláka, resp. takmer 16 od Grzyba ho razom odsunuli z prvej na tretiu priečku. Napätí diváci preto mohli očakávať Bérešov zdrvujúci nástup.

No ten akosi neprichádzal v prvom a ani v druhom kole pozostávajúcom opäť z mestského okruhu, Krásnohorského Podhradia a RZ Hnilec. Stále viedol Gavlák tentokrát už len o 18,1 sekundy pred Bérešom, tretí Grzyb bol pozadu o takmer pol minúty.

Časová priepasť za vedúcou trojicou bola až neuveriteľná. Štvrtý Vlasatý v tom čase strácal viac ako sedem, piaty Radó dokonca viac ako deväť minút. To už medzi pokračujúcimi chýbal Triner, ktorého tentokrát zradila poloos.

Tretie a posledné kolo druhej etapy i celých pretekov tvorila už iba dvojica skúšok Podhradie a Hnilec. Vzhľadom na časový rozdiel medzi Bérešom a Gavlákom bolo stále o čo bojovať. Ďodi "povinne" vyhral aj záverečné dve skúšky, no Gavlák si náskok udržal a zvíťazil.