Buggyra v sobotu ovládla slavné Le Mans – Korber vyhrál, Vršecký dojel třetí !!
     29.10.2006 10:14 - tisková zpráva

První části závěrečného závodu Evropského poháru tahačů dnes na slavném okruhu v Le Mans ovládli piloti české Buggyry.  Němec Gerd Körber hlavní závod vyhrál  a jeho týmový kolega David Vršecký dojel třetí. Němec tak před nedělním finále sezóny  snížil náskok vedoucího muže průběžného pořadí Antonia Albaceteho na 23 bodů a stále ještě může pomýšlet na titul evropského šampiona.

Jeho naděje jsou však již pouze teoretické: v neděli totiž stačí Albacetemu k obhajobě titulu získat z 30 možných pouze sedm bodů.

V Le Mans se začalo závodit až odpoledne kvůli husté mlze, která protáhla program závodního dne až do podvečerních hodin. Už v prvním závodě se rozhodl Albacete vsadit na  jistotu, a tak se nepouštěl do žádných vyhrocených soubojů; nechal se dokonce předjet bez velkého odporu i od Vršeckého, který startoval na sedmém místě a posunul se o tři pozice výše. V jednu chvíli sice Albacete pokukoval po větším bodovém zisku, ale když viděl Vršeckého odhodlání, raději se stáhl a dojezdil na pátém místě.

Zato Körber už nejlepším měřeným tréninkem prokázal, že o titul se hodlá ještě porvat. Způsobem start-cíl vyhrál i oba dnešní závody, v tom hlavním dokonce zaznamenal rekord tahačů na zdejší trati časem 2:07,874. "Oddechl jsem si až ve chvíli, kdy odstoupil Hahn, protože jsem se bál, že mě sestřelí," uvedl v cíli dnes neporazitelný pilot, který ještě nevzdal boj o titul. "V tahačích se může stát všechno," slíbil a dodal, že v neděli ještě čeká Le Mans pořádné drama.

V prvním klání mu nejvíce dýchal na záda chorvatský dravec Niko Pulič, ale po tvrdém souboji s Vršeckým v pohárovém závodě musel odstoupit pro poruchu. I dnešní vyvrcholení se ale podepsalo na zdržení programu, protože v prvním kole byl závod přerušen a po dvacetiminutové pauze - během níž stačil Körber vyměnit prázdnou pneumatiku - se startovalo znovu.

I proto končily všechny vozy dnešní den v poměrně špatném stavu. "Díky tomu opakovanému startu jsou všechna auta pořádně omlácená a proto jsem rád, že jsme dnes brali první a třetí místo, mám z toho dobrý pocit. A že Pulič má po souboji se mnou prasklou gumu? Šel tam hodně bezhlavě, udělal si to vlastně sám, když na mě najel," uvedl  po závodě Vršecký.

Bodovali také další čeští jezdci: Adam Lacko i František Vojtíšek dojeli do cíle pohárového závodu na šestém respektive sedmém místě.

Závod si ve slunečném počasí užívalo na 40 tisíc nadšených fanoušků. Ti byli zvědaví, jak si povede největší hvězda dne: v premiéře se totiž představil za volantem závodního tahače šedesátiletý německý pilot Jochen Mass, který má na svém kontě 114 závodů ve formuli jedna. V kvalifikaci dojel na prvním nebodovaném jedenáctém místě, v pohárovém závodě skončil o jednu pozici níže.

Výsledky - sobota:

Kvalifikace (8 kol): 1. Körber (Něm./Buggyra) 17:14,465 min., 2. Pulič (Chorv./Mercedes) -2,181, 3. Hahn (Něm./Mercedes) -5,811, 4. Vršecký (ČR/Buggyra) -7,022, 5. Albacete (Šp./MAN) -7,486, 6. Bösiger (Švýc./MAN) -18,487, 7. Lacko (ČR/MAN) -34,751, ... 12. Vojtíšek (ČR/Renault) -43,147.

Pohárový závod (11 kol): 1. Körber 23:40,555 min., 2. Albacete -1,595, 3. Vršecký -7,283, 4. Östreich (Něm./Mercedes) -8,294, 5. Hahn -20,798, 6. Lacko -22,737, 7. Vojtíšek -35,788.

Průběžné pořadí: 1. Albacete 322 b., 2. Körber 299, 3. Hahn 261, 4. Östreich 248, 5. Vršecký 207, 6. Bösiger 164, 7. Pulič 118, 8. Lacko 98, 9. Vojtíšek 82.