www.car.cz
 

V Portugalsku se odpočítávají hodiny - i našemu Prokopovi
     29.3.2007 19:12 - tisková zpráva


Martin Prokop s Janem Tománkem mají zdárně za sebou shakedown, a tak se start Portugalské rally neúprosně blíží.

 

Portugalsku se plní sen několika posledních let. Do země se vrací seriál MS v automobilových soutěžích, zároveň je soutěž zařazena do juniorského šampionátu. Ve startovní listině tak nechybí Martin Prokop s Janem Tománkem. Portugalská rally bude jejich premiérovým podnikem v rámci soubojů o letošní juniorskou korunu.

 

„Ač se soutěž do šampionátu vrací po mnoha letech, bohužel všichni junioři nebudou mít stejné podmínky. Loni zde startoval tým Suzuki, konkrétně Urmo Aava. Ten asi bude patřit k největším favoritům. Jak se ale loni ukázalo, šotolinové závody v rámci JRC jsou vždy nevyzpytatelné. Proto ani tentokrát nechci průběh jakkoli odhadovat, ale určitě to nebude o desetinách či sekundách,“ řekl Prokop.

 

Jihlavský mladík dorazil do Fara, centra soutěže (region Algarve), v pondělí. V dalších dvou dnech absolvoval seznamovací jízdy devíti úseků, které se při soutěží všechny pojedou dvakrát. „Tratě mi připomínají zejména Řecko, ale dají se tady najít i pasáže blízké Mexiku, Sardinii či dokonce Kypru. Spíše převládá tvrdý skalnatý podklad. Najdou se zde ale i místa, kde se může vytvářet kolej, ale zřejmě to bude minimum. Charakter tratí nelze přesně specifikovat. Každá zkouška je jiná a většinou v ní najdete jako rychlá, tak i pomalá místa. Většinou jsou zkoušky velmi obtížné na orientaci,“ popsal Prokop.  

 

Důležitou roli mohou v Portugalsku sehrát pneumatiky a zejména nepopulární defekty. „Po průjezdech čtyřkolek bude docházet k obnažení kamenů. To bude ovlivňovat nejen stav pneumatik, ale také vyšší možnost průrazu. Doufejme, že se tentokrát defektů vyvarujeme,“ doufá Prokop.

 

Martin Prokop s Jendou Tománkem projeli trať shakedownu celkem třikrát. V prvním případě krátce po „kolostřešní“ etudě značkového rivala Conrada Rautenbacha. „Navíc jsme dojeli před námi startujícího Srba Komljenoviče. Jízda v prachu byla velmi nebezpečná a zrádná. Alespoň jsme si vyzkoušeli, co nás může potkat i při vlastním závodě.

 

Shakedown jsem však bral spíše jako funkční zkoušku, nastavení vozu vycházelo z domácího testu a byl jsem s ním absolutně spokojen. Navíc trať vložky příliš neodpovídala tomu, co nás bude čekat při vlastní soutěži,“ uvedl Prokop.

  

Portugalská rally odstartuje superspeciálkou na stadiónu Algarve, první posádka se vydá na trať v 18 hodin.

 

 

Jipocar Racing

www.martinprokop.com


 
 
Fotogalerie:   Rally Vysočina 2007, foto Jiří Dokulil

 
 

© 2008 Webfarm s.r.o. - info@webfarm.cz - ISSN 1803-1692 - rss/xml doudoune canada goose pas cher  canada goose pas cher   canada goose Schweiz  Belstaff Leather Jackets canada goose