Miro Konopka po Americe plánuje start v Japonsku
     12.7.2007 17:07 - tisková zpráva

V USA majú dva významné vytrvalostné preteky: 24 hod v Daytone a 12 hod v Sebringu, oba na Floride. Kým Daytona je súčasťou série Grand Am, Sebring je súčasťou konkurenčnej American LeMans Serie (ALMS). A aj väčšina špičkových pilotov z každej z týchto sérií štartuje v oboch podujatiach, rozdiel je aj v tom, že kým Daytona sa jazdí z väčšej časti po ovále, okruh v Sebringu je prestavané bývalé letisko a je klasickým okruhom. Toho roku sa išiel už 55. ročník 12 hod v Sebringu. Štartové pole pozostávalo z 34 vozidiel tried LMP (prototypy) a GT (cestovné autá).

My sme sa rozhodli štartovať až na poslednú chvíľu a tak, kontajner s našim Porsche išiel na Floridu priamo z Dubaia, len sa v Rotterdame urobili nové colné papiere. Konkurencia v ALMS je neporovnateľná s inými seriálmi, v USA sa chcú všetky automobilky ukázať v najlepšom svetle a tak na štarte stojí len to najlepšie, čo v LeMans môže štartovať. Naše auto bolo najstarším autom štartového poľa a tak sme si nerobili žiadne ilúzie, naviac, kontajner klasicky meškal, prišiel do paddocku až v utorok večer, keď všetci už usilovne trénovali a nám zostal na prípravu auta len 1 deň.

V našej triede GT2 štartovalo 18 áut, všetko úplne nové kusy, 5 Ferrari 430, 7 Porsche 997, Spyker a Panoz, pre ktorého je Sebring domovská trať. Okrem našej 996 tam bol so starým typom Porsche už len jeden team. V ALMS jazdia v tejto triede aj dvaja výborní Česi: Tomáš Enge na Ferrari a Jarek Janiš na Spykeri. My sme štartovali v zložení Miro Konôpka /Mauro Casadei - Taliansko/ Bo McCormick- Veľká Británia.

Štartoval som ja, vedeli sme, že naša šanca je len v pravidelnej jazde bez poruchy a v dlhších prestávkach medzi tankovaním. Po zhruba 5 hodinách sme boli na 10. mieste v GT2 a auto išlo výborne. Sebring je typický veľmi mäkkým nastavením podvozku, lebo trať je veľmi uskákaná, hlavne v časti pri paddocku, ktorá je z betónových panelov. V tréningoch dva dni pršalo, ale v samotnom preteku bolo pekné slnečné počasie, čo nás potešilo. Výborná bola aj atmosféra, okolo celej trate bolo more motorhomov a cca 35.000 divákov, čo je na pretekoch v Európe veľká rarita. Bohužial, po mojom druhom striedaní sa hneď po 2 kolách rozletel motor a tak bolo po preteku. Reálne sme nečakali nejaký prevratný výsledok, ale verili sme, že môžeme pretek dokončiť. Samozrejme, pri endurance pretekoch je to vždy aj o šťastí a to sme tentokrát nemali. Bola to pre nás prvá skúsenosť v USA a určite nie posledná, opäť sme tu jazdili ako prvý slovenský team a pomaly nás v tom svete vytrvalostných závodov začínajú poznať. Je reálne, že sa na niektoré preteky série ALMS vrátime ešte tohto roku.

Samotný pretek sa išiel klasicky v réžii turbodieselových Audi. Posádka Pirro/Werner/ Biela zvíťazila v celkovom poradí aj v LMP1, za ňou skončili nové prototypy Honda/Acura/, ktoré pripravuje team Andretti a ktoré dosť ľahko porazili v LMP2 prototypy Porsche a to bolo pre znalcov dosť veľké prekvapenie. V GT1 kráľovali klasicky továrenské Corvette a v GT2 bol najväčší boj až do cieľa, keď medzi prvým Ferrari / Melo/ a druhým Porsche /Bergmeister/ bol rozdiel po 12 hodinách len neuveriteľných 0,2 desatiny sekundy. Enge skončil 22. /8. v GT2/, Janiš 25. / 10.v GT2/.

Naše Porsche by malo doraziť domov 20. apríla, keď z Bratislavy odišlo do Dubaia pred pol rokom, v októbri 2006. Auto potrebuje kompletný repas, lebo koncom mája odchádza na 24 hod preteky do Japonska a Malajzie.

Fotogalerie:   Ohlédnutí za Brněnským Autosalonem 2007 - foto Petr Bača