Petra Válka čeká start na 24 hodinovce v dalekém Japonsku
     13.7.2007 17:13 - Pavel Jelínek

Až do dalekého Japonska vyrazil před závěrem tohoto týdne ostravský závodník Petr Válek, který se v neděli jako jediný Čech postaví na start tradičního okruhového závodu 24 hod Tokashi. Pojede s Porsche GT3 RS, ale nikoliv s vozem rakouského týmu Renauer Motosport, s nímž spolupracuje již několik let. Tentokrát poprvé usedne do vozu svých obvyklých soupeřů slovenského týmu Miro Konopky

Letošního 14. ročníku japonské 24 hod Tokashi se zúčastní také čtyři evropské týmy, z toho jeden slovensko český. Celkem pak jsou přihlášeny čtyři desítky vozů, z toho pět porsche. Start je naplánován na neděli, přičemž Válek pojede společně s majitelem týmu Miro Konopkou, s dalším Slovákem Miro Horňákem a Němcem Lunkstrassem.

K dohodě o startu došlo na poslední chvíli, takže teprve v úterý začal jezdec shánět letenku do Japonska – ale povedlo se. Včera večer se Petr ozval z letiště : „Let trval 21 hodin. Jsem v Sapporu a čekám na zbytek týmu a pak se přesouváme do Obihira, kde je okruh. Je zde deštivé počasí, ale to je v Japonsku v tomto období normální, takže se těšíme na zitřek. Jsme první česko - slovenský tým, startující tak daleko na tak dlouhém závodě.“

Připomeňme, že Válek má letos na svém kontě již dvě umístění na stupních vítězů ve významných závodech. První získal hned v úvodu roku na 24.hodinovém závodě v Dubai, kde s týmem Petra Kačírka a Marcela Kusína skončil na 3. místě ve třídě. Další bronz pak získal v rámci jednoho ze závodů brněnského WTCC víkendu, kde v rámci šampionátu Sports Car Challenge (SCC) pro GT vozy a prototypy získal rovněž bronz.

Miro Konopka zase jako jediný Slovák stál na pódiu ve velkých mezinárodních závodech 24h Bahrain 2006, kde dokonce vyhrál, a na 24h Dubai 2006, kde vybojoval bronz. Konopkův Autoracing club Bratislava letos nasazuje do závodů střídavě několik vozidel: Chrysler Viper GTS-R a dvě Porsche GT3 RS.