FIA GT3: Erik Janiš předvedl v Brně strhující jízdu k podiu- skončil bronzový !
     23.9.2007 22:41 - tisková zpráva

Hrdinou závodu evropského mistrovství FIA GT3 byl už v sobotu, to mu ale stupně vítězů jen těsně utekly. Dnes to už Erik Janiš se svým kolegou Jaromírem Jiříkem nedovolili a po bezvadném výkonu dojeli v početném a pestrém poli třetí. Erik Janiš s Lamborghini Gallardo GT3 se na bronzovou příčku dostal v posledním kole hodinového závodu. Francouzi Vanneletovi zasadil perfektně připravený atak a v posledních kilometrech už pozici udržel. Dal si tak dárek k dnešním narozením, olomouckému jezdci je právě dnes dvacet let.

Jeho výkon v Brně přiváděl diváky ke spontánnímu potlesku. V sobotu i dnes. Včera to byl on, kdo bitvu rozjížděl. Z pole position šel hned do vedení, před povinným střídáním si najel čtrnáct vteřin náskoku. Střídající Jiřík dělal, co mohl. Jenže s „lambem“, které bylo stále více přetáčivější, postupně ztrácel. O bronz přišel v posledním kole, čili ve stejnou situaci, v jaké dnes Janiš naopak třetí pozici získal. Jiříka mimochodem předjel Švýcar Moser, kolega Vanneleta…

Česká dvojice v rakouském týmu s berg racing v Brně navázala na svůj nejlepší výkon, druhé místo ze Silverstone. V Bukurešti v Monze nebodovala pro nezaviněno havárii, respektive technické problémy. Oba závody byly atraktivní od začátku do konce. Jízdy potvrdily skutečnost, že série FIA GT3 vyrostla rychle v poutavý šampionát. Životního výsledku dosáhla v sobotu posádka sedmnáctiletých mladíků Martina Matzkeho a Jiřího Skuly, studenti obsadili pátou příčku.

Erik Janiš v médiích:
- v těchto dnech vychází nové číslo magazínu Maxim, v němž je reportáž LIVE FOR SPEED, která líčí souboj Erika Janiše s redaktorem časopisu Mikem Alanem Jonesem v „jízdě“ na simulátoru závodních automobilů 301

- v úterý 25. 9. 2007 v pořadu Všechnopárty Karla Šípa vysílané od 21 hodin na ČT1 bude spolu s motocyklistou Lukášem Peškem a legendou Rallye Dakar hostem také Erik Janiš

Erik Janiš: „Mám velkou radost. S Járou Jiříkem jsme chtěli alespoň jednou dojet na podiu, což se nám povedlo. Oba závody se musely diváků líbit. Přinesly obrovské množství soubojů. Škoda sobotní ztráty třetí příčky, nicméně dnes jsme si vše vynahradili. Ale řeknu vám, bylo to jen tak, tak. Jakmile jsem soupeře dojel, nepodařilo se mi jej hned udolat. A to bylo špatně. Je třeba dojet a hned předjet. Jenže nešlo to. Mezi mnou a Vanneletem vznikla menší díra, k tomu na mě tlačil jeden z astonů, který byl okolo zpět, no bylo to napínavé. Naštěstí jsem si správně připravil manévr a soupeře v posledním kole předjel. Za tři týdny mě v Brně čeká premiéra v A1GP – Světovém poháru motorsportu, což bude ještě těžší závodnický oříšek. Ale snad nezklamu.“

Antonín Charouz: "Erik zajel velmi dobře, udělal radost mně a myslím, že i fanouškům. Teď nás čeká sezony A1GP, čili spousta tvrdé práce."