Vydařená letos po letech opět písečná Baja Slovakia
     10.11.2008 23:09 - tisková zpráva

Vydarená Baja Slovakia

Uplynulý víkend sa v Borskom Mikuláši konala jediná tohtoročná súťaž typu Cross Country Rally usporiadaná na Slovensku. 6. ORC BAJA SLOVAKIA tak urobila bodku za všetkými súťažami typu rally v tomto roku.

Súťaž, ktorej centrum bolo situované do rally crossového areálu v časti Mokrovských v Borskom Mikuláši odštartovala slávnostným štartom v sobotu na pravé poludnie. Na päťdesiatjeden súťažiacich čakala náročná piesková trať o celkovej dĺžke vyše 371 kilometrov a 15 rýchlostných skúšok o dĺžke takmer 215 kilometrov. Sobotňajší štart sa odohrával v záplave vody, ktorá padala z oblohy, ale táto voda nemala žiaden vplyv na kvalitu tratí, keďže pieskový podklad na Záhorí je ako špongia a voda cezeň len pretečie a povrch ostane len vlhký.

Čo však bolo všetkými prítomnými považované za pozitívum, boli diváci, ktorých počasie vôbec neodradilo. Vidieť totiž na jednej súťaži naraz v akcii offroadové špeciály, motokrosové motocykle či štvorkolky sa dá jedine na súťaži typu Cross Country Rally. Pieskový podklad už od prvej rýchlostnej skúšky naznačil ako je ktorý súťažiaci pripravený na súťaž a dôkladne preveril skúsenosti všetkých jazdcov. Samozrejme, že na trati nebola núdza ani o dramatické momenty.

Tieto sa ale počas celej súťaže odvíjali našťastie nie pri haváriách, ale skôr v problémoch s prejazdnosťou jednotlivých častí trate. Súťažiaci ostávali často v piesku zahrabaní až „po brucho“ a v takomto momente pri sprejazdnení trate už dokázal pomôcť len traktor, či odťahovka. Druhý deň sa už jazdilo bez dažďa a tak sa postupne vysychajúci piesok stal ešte väčšou prekážkou.

V kategórii autá sa najlepšie zo všetkými nástrahami trate vyrovnali Maďari Károly Fazekas s Albertom Hornom na vozidle BMW X5. Druhý so stratou 2 minúty 55, 2 sekundy skončili ich krajania Balász Szalay, László Bunkoczi na vozidle Opel Antara RR a na treťom mieste poľská posádka Patryk Loszewski, Tpmasz Loszewski na vozidle ORCA BMW so stratou 17 minút 11,6 sekundy za víťazmi.

Samostatnú skupinu tvorili motokrosový jazdci, kde prvé tri miesta jednoznačne obsadili domáci jazdci z rally croosového klubu Borský Mikuláš. Víťaz Laco Bolenruch na Suzuki RMZ 450 dokonca uletel druhému v poradí až o vyše 12 minút. Marek Polák KTM 125 vybojoval druhé miesto a tretiu priečku obsadil David Mach na Honde 450 CRF.

V kategórii ATV, čiže štvorkoliek počas celej súťaže jednoznačne viedol náš veľmi úspešný reprezentant Martin Antal na Polaris Outlaw, ktorý však v poslednej rýchlostnej skúške veľmi nešťastne spadol a len s veľkými bolesťami a neskutočným sebazaprením došiel až do cieľa súťaže. Našťastie po tomto jeho páde pribudlo na jeho tele len zopár štichov.

Získaná strata ho ale nakoniec stála prvé miesto v kategórii ATV, ktoré nakoniec obsadil Čech David Polišenský na Yamahe Raptor 700. Tretie miesto vybojoval taktiež český jazdec Tomáš Kubiena na KTM 525 XC.

6. ORC BAJA SLOVAKIA je šťastne za nami. Po dlhých piatich rokov sa podarilo súťaž vrátiť späť do Záhoráckych pieskov ktoré nám závidia mnohí jazdci z celej Európy. Veď aj domáci oblasť v ktorej sa v tomto roku jazdila súťaž nazývajú „Malým Dakarom“. A veru majú pravdu.