www.car.cz
 

Jarní cena Masarykova okruhu
     20.4.2009 17:30 - Vladimír Rožánek


Po několika akcích menšího formátu osloví  Automotodrom Brno o nadcházejícím  víkendu 24. - 26. dubna 2009 vyznavače rychlosti  prvním letošním významným podnikem. JARNÍ CENA  MASARYKOVA OKRUHU nabídne ve svém třídenním programu úvodní závody mezinárodního mistrovství České republiky okruhových automobilů, startovní rošty obsadí i aktéři Česká pojišťovna Škoda Octavia Cupu a italské série ETCS cestovních vozů.

 

Seriál mezinárodního mistrovství České republiky okruhových automobilů je stejně jako loni vypsán pro celkem tři divize. Po Jarní ceně Masarykova okruhu s divizemi 3 a 4 se šampionát vrátí na Kývalku o víkendu 18. - 20. září Podzimní cenou Masarykova okruhu, v níž diváci uvidí závody všech vypsaných divizí. Vytrvalostní část divize 4 pak napíše svoji finálovou tečku v rámci  tradičního brněnského šestihodinového závodu Epilog, připravovaného na sobotu 18. října.

 

Proč změna názvu?

V předcházejících sezónách hostovalo mezinárodní mistrovství České republiky automobilů na brněnském automotodromu pod názvy Jarní, Letní či Podzimní cena Brna. Letos dochází ke změně jejich titulární vizáže poté, co pořadatelé přikročili k dalšímu zviditelnění historického názvu Masarykův okruh. Proč, zdůvodňuje výkonná ředitelka akciové společnosti Automotodrom Brno Mgr. Ivana Ulmanová: „Obdobně jako AMK sídlící v našem areálu, je i Automotodrom nositelem tradice jména Masarykův okruh. A protože ho často nepoužíváme, rozhodli jsme se nyní pojmenovat po něm  závody, které jsou ozdobou českého automobilového šampionátu.“

 

Krátká procházka divizemi

Divize 2

Loni v mezinárodním českém okruhovém šampionátu obnovená divize 2 připouští účast závodních monopostů, sportovních vozů a sportovních prototypů rozdělených do objemových tříd D2 do 2000 ccm a D2 2001 - 3000 ccm. Letošní zvýšení objemu motorů na hranici tří litrů skýtá naději, že na startovních roštech se objeví i vozy bývalé formule 3000.

Divize 3

Podstatně volnější ruku přináší jezdcům a týmům inovace divize 3, v níž až dosud převážně startovaly vozy Národní formule s motory Škoda. Ty nadále zůstávají v platnosti, stejně jako horní objemu motoru 1400 ccm, u ostatních monopostů je však použití značky motoru libovolné.

Divize 4

Každoročně s velkým zájmem sledovaná atraktivní směsice vozů skupin A, N, SP, Super 2000, Diesel 2000, Superturismo, Grand Tourismo, DTM (reglementy mistrovství Německa cestovních vozů), H, E1 a pohárových cestovních vozů je rozdělena do objemových tříd D4 do 1400 ccm, D4 1401 - 2000 ccm, D4 2001 - 3500 ccm a D4 nad 3501 ccm. Letošní horkou novinku představuje „zelená“ uzavřeným vozům LMP2 a LMP1, tedy sportovním prototypům odpovídajícím specifickým technickým předpisům Le Mans. Jezdci divize 4 bojují v českém šampionátu o titul  vytrvalostní (tříhodinové závody) a o žezlo krátkých, tzv. sprint závodů. 

 

Opět zrak přecházející podívaná

V souvislosti se současnou ekonomickou situací očekávali fanoušci rychlých automobilů s obavami, v jakém složení vyrukuje letošní startovní pole především divize 4. Ta soustřeďuje nejnákladnější závodní techniku, nicméně pohled do seznamu přihlášených k Jarní ceně Masarykova okruhu veškerou skepsi potlačuje. Seznam jezdců divize 4 vykazuje sedmdesátku jmen, mezi nimiž nechybí ústřední protagonisté loňské sezóny. Je nesporné, že diváci se mohou těšit na pokračování loňských bitev vozů Mercedes Benz DTM (výkon cca 470 koní) a Audi A4 DTM (460 koní) nasazovaných týmy Charouz Racing System a Bohemia Racing Team. Obhájci loňského vytrvalostního titulu Antonín Charouz, Tomáš Enge a Stefan Mücke (Německo), posíleni Václavem Nimčem, nastoupí se svými mercedesy proti audi pilotovanému Milanem Maděryčem, Švédem Thedem Björkem a úřadujícím sprintérským mistrem Tomášem Kostkou. Armádu vozů Porsche vedených mj. Slováky Rudo Machánkem a Andrejem Studeničem, Rakušanem Paul Pfeffekornem a Švýcarem Milanem Bezákem, posílí letos Brňan Jiří Mičánek junior, vracející se na české okruhy po čtyřletém účinkování v zahraničních seriálech. „Mým partnerem bude Martin Jerman a naším cílem je vytrvalostní titul v třiapůllitrové třídě,“ tvrdí mladý Mičánek. Jeho vůz Porsche 997 GT3 o výkonu zhruba 420 koní může v divizi 4 zasáhnout do třídy 3500 ccm díky zmenšení objemu motoru, čímž tým Mičánek Motorsport následoval loňský recept Jana Vonky. Konkurenty obou „uskromněných“ Porsche budou ve stejné třídě zejména vozy BMW, v jejichž kokpitu se objeví i loňský mistr republiky ve sprintech Robert Šenkýř. Na bohatém technickém spektru divize 4 se v Jarní ceně Masarykova okruhu budou podílet mimo jiné i vozy Corvette, Lamborghini Gallardo, Ferrari, Opel Omega, Opel Michl, Ultima a Saleen.  

 

Vítězové z Barcelony na startu!

Díky novým předpisům divize 4 mají diváci šanci spatřit letos na českých okruzích i sportovní prototypy LMP1 a LMP2, reprezentované především vozem Aston Martin z Charouzovy stáje. Ve startovní listině Jarní ceny Masarykova okruhu zatím chybí, ale není vyloučeno, že u administrativní a technické přejímky bude nakonec všechno jinak. S trojicí Jan Charouz, Tomáš Enge, Stefan Mücke v kokpitu, „bondovská 007 placka“ nedávno senzačně vyhrála v Barceloně úvodní závod evropské série Le Mans a v mezinárodním mistrovství České republiky by startovala vyloženě z testovacích důvodů.  Její úspěšní piloti Tomáš Enge a Stefan Mücke každopádně v Brně o víkendu závodit budou, byť za volanty vozů Mercedes Benz DTM.  

 

Divize 3: nově vozy formule BMW

Co se týče jmen, nepřináší letošní obsazení divize 3 žádná výraznější překvapení. Horkým favoritem je několikanásobný mistr republiky Tomáš Chabr s monopostem Tomis 99-03, nejpilněji by mu měli šlapat na paty Ondřej Loukota, Radek Krakovič, Zbyněk Passer a Jakub Klášterka. Nejvýš ovšem stojí akcie Tomáše a Jana Kašpárkových hostujících ve vozech formule BMW Mičánkova Motorsportu. Mimochodem, monoposty bavorácká formule byly  významným odrazovým můstkem rychlé kariéry talentovaného německého efjedničkového pilota týmu Red Bull Sebastiena Vettela.

 

Mnoho otazníků

Hejna otazníků se jako každoročně vznáší nad seriálem Česká pojišťovna Škoda Octavia Cup. Vozy jsou samozřejmě identické, takže tipovat favority je pokaždé hodně ošidné. Za připomenutí určitě stojí Jiří Navrátil, Aleš Jirásek, Jan Dostál, Patrik Nemec (Slovensko), Jiří Jupa, František Došek a Jiří Gottwald, už loni nebezpečně vystrkoval růžky mladý Polák Mateusz Lisowski.

 

Endurance po italsku

Závěr sobotního pořadu Jarní ceny Masarykova okruhu bude patřit čtyřhodinovému závodu italského seriálu ETCS. Startovní pole s převahou vozů BMW je klasifikačně rozděleno na skupiny Touring Masters Cup a Superdiesel Challenge. Po triumfech Audi v Le Mans a vozech Seat v mistrovství světa cestovních vozů už nikdo „nafťáky“ na závodní dráze nepodceňuje, takže sobotní italský vytrvalostní souboj na Masarykově okruhu může naservírovat zajímavé výsledky. Startovní číslo 2 ponese na svém voze BMW M3 nezničitelný Švýcar Enzo Calderari, v Brně už dávno známý z vrcholných závodů cestovních a sportovních vozů. 

 

Svoje najdou i ženy a děti

Výpravě zimní přestávkou vyhládlých motoristických fanoušků na Jarní cenu Masarykova okruhu nemusí nutně předcházet rodinné nesváry. Pořádající akciová společnost Automotodrom Brno totiž pamatovala i na ty, kteří nehodlají strávit bezprostředně u závodní dráhy celý den. Nejmladší návštěvníci se mohou vyřádit na skákacím hradě, další typ zábavy je čeká díky surf simulátoru, bazénku s kuličkami, sumo ringu či unikátnímu simulátoru s jízdou vozem Force Dynamics. A dámy? Ty určitě neodolají kosmetickému koutku s dekorativním líčením a úpravou nehtů. Uvedený doprovodný pořad v areálu Automotodromu bude divákům k dispozici od pátku do neděle vždy po celý den.

 

Na Jarní cenu bezplatně

Vstupného se zájemci o Jarní cenu Masarykova okruhu bát nemusí: po všechny tři dny budou mít vstup na vybrané přírodní a sedadlové tribuny zdarma, což platí také v případě vnitřním prostoru  Automotodromu. Kdo se rozhodne pro krytou sedadlovou tribunu T3 naproti boxům, může sledovat závody i prostřednictvím velkoplošné obrazovky.

Přístupné tribuny: sedadlová T3, T2, přírodní C (Stadion).

 

Provozní doba tiskového střediska

Pátek 24.4.2009:                 09:00 – 18:00 hod

Sobota 25.4.2009:      08:00 – 20:00 hod

Neděle 26.4.2009:      08:00 – 17:00 hod

Akreditovaným fotoreportérům a kameramanům poslouží fotobusy jezdící obslužnými komunikacemi podél závodní dráhy. Označené stanoviště fotobusů se nalézá cca 50 metrů od řídící věže (tiskového střediska).

 

_________________________________________________________________

Předprodej v plném tempu!

Víkendová Jarní cena Masarykova okruhu je soustem z letošní bohaté programové nadílky brněnského Automotodromu. Čas nemilosrdně pádí, a tak připomínáme probíhající předprodej vstupenek na trio nejvýznamnějších brněnských motoristických událostí v letošní sezóně. Bližší informace o vstupenkách na světové šampionáty cestovních vozů, superbiků a silničních motocyklů najdou zájemci na www.brno-circuit.com, v případě mistrovství světa superbiků také na www.ticketstream.cz a www.ticketportal.cz

 

AMD Brno


 
 
Fotogalerie:   Výběr předešlých sezón MMČR ©V.Rožánek

 
 

© 2008 Webfarm s.r.o. - info@webfarm.cz - ISSN 1803-1692 - rss/xml doudoune canada goose pas cher  canada goose pas cher   canada goose Schweiz  Belstaff Leather Jackets canada goose