GP2 : Josef Král v Monaku po hlavním závodě víkendu spokojen
     18.5.2010 06:57 - tisková zpráva

U MĚ DOBRÝ!
V Monaku se jede hlavní závod formule GP2 tradičně už v pátek. A tradičně to mají jezdci startující mimo nejlepší desítku těžké. To tušil také český závodník týmu Super Nova Racing Josef Král, a na vlastní kůži se o tom přesvědčil. Avšak způsob, jakým se s nástrahami závodění v koridorech mezi svodidly vypořádal, byl rozhodně důvodem ke spokojenosti.

„Až jsem sám překvapen z toho, jak dobře se mi v závodě dařilo,“ přiznal Josef Král. „Start byl perfektní, tam jsem získal hned několik pozic. Zastávka v boxec byla velmi rychlá, stejně jako kolo před ní a po ní. Bylo to o tom neudělat chybu, a když jsem měl po zastávce volnou trať, byl jsem i rychlý. V té době to byly časy na úrovni přibližně pátého místa. Takto
jsem dojel kolegu Ericssona, kterého se mi ale nepodařilo předjet. Velice rychle se mi začaly přehřívat přední pneumatiky a posledních deset patnáct kol už bylo hodně těžkých. Když pomineme kvalifikaci, postup z dvacátého na třinácté místo byl skvělý. To nečekalo ani vedení týmu. A navíc jsem se během závodu naučil neuvěřitelné kvantum nových věcí.“

S ohledem na princip víkendu jsou ale právě výkony v kvalifikaci klíčové. Do krátkého závodu se startuje podle výsledků prvního, a do něj zase podle výsledků kvalifikace. Je tedy zřejmé, že právě na kvalifikacích je potřeba zapracovat. Byť ve Španělsku zavinil kolizi během kvalifikačních jízd zejména soupeř a v Monaku přišel Josef Král o cenný čas v důsledku boje
s převodovkou, nic to nemění na tom, že se tým bude muset zaměřit i na tato rizika a pokusit se jim vyhnout.

„Je to škoda, v kvalifikacích jsem nikdy výrazný problém neměl. Pravda je, že letos máme za sebou pouze dvě a špatné starty nejsou způsobeny tím, že bych byl pomalý, ale spíše souhrou nešťastných náhod. Obzvlášť v Monaku, kde je kvalifikace dvakrát důležitější než kdykoli jinde!“ uzavřel Král.
Závod vyhrál poprvé v kariéře Mexičan Sergio Pérez z týmu Barwa Addax. Ten také převzal vedení v šampionátu.

GP2 V TELEVIZI
Závody GP2 jsou prostřednictvím televize dostupné i pro české diváky. Krátký závod vysílá televize NOVA Sport výjimečně
ze záznamu v neděli ve 20:35.
PROGRAM VÍKENDU
Čtvrtek 13. května v 12:00 – trénink
Čtvrtek 13. května v 16:15 – kvalifikace GP2
Pátek 14. května v 11:15 – hlavní závod (42 kola nebo 60 minut)
Sobota 15. května v 16:10 – sprint (30 kol nebo 45 minut)
VĚDĚLI JSTE, ŽE…
…seriál GP2 založili šéf formule 1 Bernie Ecclestone a bývalý šéf týmů F1 Benetton a Renault Flavio Briatore? Celkové
náklady jsou odhadovány na úrovni 1 % nákladů formule 1. Je to především zásluhou využívání standardních řešení,
centrálních nákupů a striktně kontrolovaného testování. Ecclestone navíc vlastní práva na využívání značky GP1 a GP3.
Šampionát GP3 letos jede svou premiérovou sezonu.
Více informací a aktuální fotografie naleznete v průběhu celé sezóny na:www.josefkral.cz. Kontakt: Petr Najman, BRT a.s.,
tel: 603 888 863, najman@brt.cz
MINI MEDIA KIT
CO JE TO GP2?
GP2 je série formulových závodů na monopostech italské firmy Dallara, s motory Renault o výkonu 620 koní a
pneumatikách Bridgestone. Vozy dosahují rychlosti až 320 km/h. Půlhodinová kvalifikace určí pořadí na startu hlavního
sobotního závodu, který se vyznačuje povinnou zastávkou v boxech. Na startu nedělního krátkého závodu se pak otočí
pořadí prvních osmi v cíli závodu hlavního.
KALENDÁŘ ZÁVODŮ
08.05. – 09.05. Barcelona Španělsko Kvalifikace: 18. místo; Hlavní závod: 12. místo, Sprint: 19. místo
14.05. – 15.05. Monte Carlo Monako Kvalifikace: 20. místo; Hlavní závod: 13. místo, Sprint: 15.5.16:10