DTM: Ekström v Brně znovu vítězem
     7.6.2005 11:52 - tisková zpráva

DTM: Ekström v Brně znovu vítězem

S velkým napětím byl očekáván start závodu DTM na brněnském automotodromu. Krátce před druhou hodinou vyjelo celé startovní pole k zahřívacímu kolu a po něm už následoval ostrý start. Do vedení vyrazil skvělým startem z druhé pozice Frentzen, za něho se zavěsili Paffett, Ekström a Kristensen. První zatáčka po startu se tentokrát obešla bez kolizí, ale strkanice začaly krátce nato.

Nejprve se dostal do hodin Fässler, Kaffer se mu snažil vyhnout a oba skončili v kačírku. Mimo trať se ocitl i Schneider a v závodě již nepokračoval. Paffett dostal penalizaci průjezd boxy za předčasný start. Ve 3. kole musel zpomalit Mika Häkkinen díky prázdné přední pneumatice a musel také navštívit boxy. V 5. kole Paffett absolvoval svůj trest a klesl na 11. pozici. Ale hned v dalším kole předjel Alesiho a o jedno místo si polepšil. V 8. kole započal Margaritis první zastávky v boxech, v následujících okruzích ho následovali Tomczyk, Capello, Fässler a další.

V 11. kole se vedoucí trojice sjela, Kristensen neúspěšně zaútočil na Ekströma. Frentzen a Kristensen absolvovali po jedenácti odjetých okruzích své první zastávky v boxech a vedení se ujal Ekström. Ve 14. kole zajel do boxů i vedoucí Ekström, ale na trať vyjel těsně před Frentzenem a vedení v závodě si tak udržel. Po prvních zastávkách v boxech bylo pořadí: Ekström, Kristensen, Frentzen, McNish a Green. Úřadující šampión a vítěz loňského brněnského závodu Mattias Ekström od této chvíle začal zvyšovat svůj náskok před Kristensenem i Frentzenem.

V 18. kole musel absolvovat trestný průjezd boxy McNish za překročení povolené rychlosti v boxové uličce. Ve 20. kole začínají druhé zastávky v boxech, ale na pořadí na čele závodu se nic nemění. Nadále vede Ekström před Kristensenem a Frentzenem. Gary Paffett se postupně propracovává riskantní jízdou dopředu a ve 28. kole předjel Greena a dostal se na čtvrtou pozici.

V posledních třech kolech se začal dotahovat Kristensen na Ekströma, ale na případný útok na vedoucí pozici bylo pozdě. Zvítězil Mattias Ekström a se ztrátou pouhé tři desetiny sekundy byl v cíli odmávnut na druhém místě Tom Kristensen. Po smolném začátku se favorizovaný Mika Häkkinen musel spokojit až se 13. místem.

A jak se závod jevil hlavním protagonistům?

Mattias Ekström: „Z vítězství mám samozřejmě velkou radost. Moje první zastávka v boxech byla klíčovým momentem k pozdějšímu úspěchu. Kdybych zůstal v boxech jen o půl vteřiny déle, odjel bych jako třetí.“

Tom Kristensen: „Jsme zpět ve hře. Dvojité vítězství pro Audi je super. Já jsem mohl dnes dokázat více, ale měl jsem špatný start. Pak jsem sváděl nádherný souboj s Frentzenem. Při jednom útoku jsem do něho strčil, ale to už k závodům patří.“

Heinz Harald  Frentzen: „Je skvělé, znovu stát na stupních vítězů! Výsledek je senzační. S tím jsme opravdu nepočítali. Bylo velmi důležité, že jsem se dokázal prosadit na startu. Jen tak jsem mohl dostat z auta maximum. V závěru závodu byly Audi jednoduše příliš silné. Nemohl jsem odolat jejich tlaku.“

Gary Paffett: „Předčasný start byla moje chyba. Přestože jsem tím nezískal, byl jsem potrestán, takový je ale reglement. Moje chyba nás stála místo na stupních vítězů. Z pole position jsem si představoval trochu jiný konečný výsledek.“

Mika Häkkinen: „Dobře jsem odstartoval, ale ve třetím kole jsem zjistil, že mám něco s levým předním kolem. Neplánovanou zastávkou v boxech jsem ztratil příliš mnoho času. Pak jsem se dostal do skupiny jezdců, která mě brzdila a nemohl jsem nasadit k opravdové stíhací jízdě.“

Brněnský závod DTM navštívilo za víkend celkem 38.000 diváků.