Sports Car Challenge 2005 korunovala krále Tessitoreho
     15.11.2005 18:04 - Vladimír Rožánek

Letošní sezóna Euroserie Sports Car Challenge zajela svůj poslední závod na německém Hockenheimringu. Na startu jsme celkem viděli 51 závodních vozů, rozdělených do čtyřech divizí. V celkové klasifikaci mezi prototypy dominoval letos Rakušan, jezdící pod přezdívkou Tessitore. Se svým PRC BMW 2,5 nasbíral během letošního ročníku 165 bodů. Ve dvou formulových kategoriích určené pro silné formule F3000 a dvoulitrům, odvezl pohár nejcennější Rakušan Peter Milavec se strojem Lola F3000 Cosworth. Bodově posbíral 114 bodů.

Nejhezčí souboje sledovali diváci v první divizi, která byla také nejpočetněji obsazena, co do kvality, tak i do kvantity závodních speciálů. Překvapivě v této divizi zvítězil Angličan Sinclair, který se svou vlastní konstrukcí Jade 2 Evo III Nissan dosáhl velmi překvapivého výsledku. Na vítězství v divizi mu stačilo 132 bodů. Loňský vítěz Wolfgang Payr s PRC BMW 3,2 skončil druhý a třetí místo patřilo díky poslednímu závodu Rakušanu Pedrazzovi s novým PRC BB05 BMW. Posledním závodem přišel o bronz Beisel z Německa na PRC BMW, který se potýkal v sezóně s poruchovým motorem Mugen V8 a výměna přišla až příliš pozdě. Páté místo patří mosteckému Michalu Dolákovi s PRC Ford DVR F1, který po skvělém úvodu sezóny v závěru musel vynechat díky porouchanému motoru několik závodů. Propadákem skončila sezóna pro šampióna SCC Švýcara Strickera, jenž v úvodu sezóny s vozem Tampoli předvedl karambol a od té doby jsme krásný vůz Tampoli Alfa Facetti již neviděli. K vidění byly i vozy URD v rukou Němce Riethmullera a Švýcarky Hungebuhlerové, na ně zbylo 6. a 10. místo. Mike Roberts předvedl sice pěkný vůz Lola B2K/40 Aer teamu Tracksport, ale na mnoho bodů nedosáhl.

Druhá divize pro prototypy do 2000ccm měla favorita v celkovém vítězi SCC, Rakušanu Tessitoremu s PRC BMW. Několikrát ho v sezóně dokázal dostat na lopatky další Rakušan Rubig s PRC Opel 16V, ale nepravidelnými dojezdy ztratil na vítěze dost podstatných 87 bodů. Třetí místo patří po souboji Peteru Kormanovi na PRC Opel a čtvrtý v divizi dojel letos junior Bruckl z Rakouska. Nás potěšil start prototypů Sharon GT v rukou Němců Wolferta a Hallaua. Tyto vozy mají minulost v našich dílnách a ruce jejich designérů se na vývoji karoserie dost projevily.

Divizi třetí vládl Rakušan Peter Milavec s Lolou F3000 Cosworth, druhý Arnold Wagner z Německa na dalším voze Reynard F3000 Cosworth zvítězil jen čtyřikrát, a to na vítězství zdaleka nestačilo. Třetí příčka čekala na Itala Colacina s Lolou F3000. Čtvrté divizi pro dvoulitrové formule dominoval od začátku sezóny Rakušan Kirchmyer na Formel VW, starší Dallara F3 Opel v rukou Tanzmanna nasbírala o plných čtyřicet bodů méně. Náš Glogar s Eufrou Opel F3 startoval pouze jednou v Mostě a na lepší než 9.místo jeho vystoupení nestačilo.