MS Enduro: na Slovensku korunovali dva světové šampióny !
     4.9.2006 20:38 - Pavel Jelínek

MS Enduro: V slovenských Krompachoch korunovali hneď dvoch svetových šampiónov

Predposledné podujatie osemdielneho seriálu Majstrovstiev sveta motocyklov Enduro hostili slovenské Krompachy. Vďaka polohe podujatia v kalendári MS sa za určitých okolností diváci mohli tešiť na korunováciu nových majstrov sveta.

Centrum súťaže bolo situované v lyžiarskom stredisku Plejsy, trať s dĺžkou 50 kilometrov organizátori postavili v jeho blízkom okolí. Na Plejsoch niekoľko dní pred štartom pršalo, počas pretekov však panovalo slnečné počasie, takže pretekári mali na trati takmer ideálne podmienky.

Počiatočné prognózy sa naplnili v najsilnejšej kategórií Enduro 3. Fenomenálny Brit David Knight v doterajšom priebehu šampionátu nenašiel premožiteľa a triumfom v prvom i druhom dni si v predstihu zabezpečil obhajobu svetového primátu z roku 2005. V sobotu získal druhé miesto Francúz Guillaume, tretie Knightov tímový kolega Tarkkala. V nedeľu si pozície navzájom prehodili - druhý Tarkkala, tretí Guillaume.

Zastúpenie tu mala aj Česká republika - Víťa Kuklík obsadil v sobotu ôsmu, v nedeľu siedmu priečku, Michal Rudolf zopakoval dvakrát desiatu pozíciu a Radek Macura si prišiel pre jedno dvanáste a jedno trináste miesto. Rudolf i Macura štartujú v sezóne 2006 so slovenskými licenciami.

V Enduro 2 si počas prvého dňa najlepšie počínal Austrálčan Merriman, so stratou viac ako pol minúty získal striebornú priečku Francúz Jonny Aubert a o ďalších takmer päť sekúnd horší súčet časov dosiahol tretí Fín Aro. V nedeľu už triumfoval Aubert, ktorý na druhú pozíciu odsunul Merrimana, tretie miesto zopakoval Aro.

Ani v E2 sa nestratili slovensko - české farby. Slovák Štefan Svitko došiel v sobotu jedenásty, v nedeľu sa mu už tak nedarilo a obsadil šestnástu priečku, skúsený Katriňák vybojoval šestnástu, resp. osemnástu pozíciu, Juraj Dosza došiel v prvý deň devätnásty, v druhý dvadsiaty a na záver Zlatko Novosád sa umiestnil na dvadsiatom prvom, resp. devätnástom mieste.

Aj trojica českých jazdcov v Enduro 2 štartuje pod patronátom SMF - Trávniček zopakoval dvakrát dvadsiatu tretiu pozíciu, Radim Drlík došiel v sobotu dvadsiaty piaty, v nedeľu si o jedno miesto polepšil a František Trtek získal po jednej dvadsiatej šiestej a dvadsiatej piatej priečke.

V Enduro 1 po obidva dni kraľoval úradujúci svetový šampión Španiel Ivan Cervantes. Body za druhé miesto v prvý deň získal Talian Belometti, tretí dokončil jeho krajan Albergoni. V nedeľu si Taliani svoje pozície vymenili - druhý Albergoni, tretí Belometti.

Jediný slovenský zástupca Peter Podhorský zopakoval dvakrát umiestnenie na čele druhej desiatky, Čech Ondračka /opäť so slovenskou licenciou/ obsadil trinástu pozíciu, v cieli druhého dňa bol diskvalifikovaný.

V nedeľu popoludní oslavoval okrem Knighta aj ďalší novopečený majster sveta, tentokrát v kategórií juniorov - Joakim Ljunggren. Švédovi k zisku premiérového titulu stačili aj dve druhé miesta. V sobotu sa z víťazstva tešil Francúz Bourgeois, bronzovú priečku obsadil Austrálčan Stapleton, v nedeľu triumfoval práve Stapleton a tretí dokončil Bourgeois.

Najlepším českým zástupcom medzi juniormi bol Jakub Horák, ktorý dvakrát zopakoval osemnáste miesto, Martin Kuklík v sobotu odstúpil, v nedeľu došiel dvadsiaty a Marek Borák bol v obidvoch dňoch klasifikovaný až v samom závere jazdeckého poľa.

Slovákom sa darilo o čosi viac - najlepší z našich Marek Giertl vybojoval po jednom štrnástom a jednom devätnástom mieste, Filip Kvačkaj bol raz sedemnásty a raz dvadsiaty tretí, a na záver Miroslav Sevela obsadil dvadsiatu šiestu, resp. dvadsiatu štvrtú priečku.

V kategóriach Enduro 1 a 2 sa o svetovom primáte rozhodne až na záverečnom podujatí MS vo Francúzsku /23. - 24. september/. Absolútnym vrcholom sezóny bude novembrová ISDE 2006 /Medzinárodná šesťdňová motocyklová súťaž/, ktorú v tomto roku hostí Nový Zéland.