JWRC 2006: Novým mistrem světa je Švéd Patrick Sandell
     3.12.2006 20:02 - Filip Garaj

Po dramatickom finále JWRC na Wales Rally GB sa novým juniorským majstrom sveta stal Švéd Patrick Sandell.

Dážď, hmla a klzká vyjazdená trať, to boli podmienky, ktoré panovali počas celého víkendu v dejisku britskej rally. Pred štartom mala aspoň teoretickú šancu na zisk titulu rovná šestica jazdcov - priebežný líder Aava, Andersson, ktorého odvolanie sa proti diskvalifikácii na Rally Turkey pred odvolacím tribunálom FIA neuspelo, ďalej Sandell, Wilks, Slovák Béreš a Brit Meeke.

Priebeh súťaže však ukázal, že viac ako o sekundy, budú jazdci bojovať o prežitie. Výlety mimo trať a technické problémy spôsobili, že po prvej etape boli mimo hry Aava i Béreš. Andersson bol až deviaty a Sandell piaty. V tej chvíli síce viedol Brit Meeke, no viac sa tešil druhý Wilks, ktorý za daných okolností bral titul.

"Škrt cez rozpočet" mu urobil druhý deň, v ktorom mal problémy s elektronikou a jeho Swift sa v RZ 10 zastavil definitívne. V pretekoch už nepokračoval Meeke. Ten odstúpil z prvého miesta v RZ 8. Do druhej etapy síce vďaka SupeRally nastúpili Aava aj Béreš, avšak s obrovským časovým mankom. Po druhom dni tak viedol Mölder, ktorý ale do celkového poradia prehovoriť nemohol, druhý bol Sandell, tretí Betti a štvrtý doťahujúci sa Andersson. Za daných okolností mali titul "vo vrecku" hneď dvaja Švédi - Sandell a Andersson a rozhodnúť by musel počet víťazstiev v sezóne.

Kľúčovou sa nakoniec stala druhá skúška záverečnej etapy, v ktorej Andersson vyletel mimo trať a následne odstúpil. Problémy síce mal aj Sandell, no ten svoje Clio S1600 doviedol do cieľa pretekov na piatej priečke, ktorá mu stačila na zisk titulu. Počas tretieho dňa sa síce snažil aj Aava, no dotiahol to iba na ôsmu priečku a v konečnom hodnotení získal titul vicemajstra.