Švédsko pátek: Fábie WRC celkem bez problémů, ale nezáří
     11.2.2005 22:49 - tisková zpráva

ŠVÉDSKÁ RALLYE – PRVNÍ ETAPA

Na deváté, desáté a čtrnácté pozici zakončili první etapu Švédské rallye jezdci týmu Škoda Motorsport Mattias Ekström, Janne Tuohino a Jani Paasonen. Každý z nich dosáhl alespoň jednou času mezi šesti nejlepšími. Nejlépe si vedl Jani, který byl na úvodní rychlostní zkoušce pátý a na pátém měřeném úseku druhý.

Po několikadenních obavách, zda se jediná soutěž MS se sněhovým povrchem nebude konat bez své typické bílé kulisy, se počasí postaralo o zvrat 24 hodin před jejím startem. Během noci přeměnilo celý region Varmland v pohádkově zasněženou scenérii. Kolem tratí sice chyběly tradiční sněhové bariéry, ale nechyběly tisíce nadšených diváků, kteří i přes teploty hluboko pod nulou statečně povzbuzovali své favority.

Během poledního servisu potkal Janiho Fabii WRC jediný technický problém. Právě v okamžiku, kdy se chystal opustit servisní zónu, ustřihl se při utahování kola jeden ze šroubů. Bylo nutné jej vyměnit, ale přes veškeré úsilí mechaniků se Janimu nepodařilo dojet včas do časové kontroly. Za dvouminutové zdržení obdržel 20 vteřin penalizace.

Zítřejší etapa zahrnuje sedm rychlostních zkoušek a je z celé soutěže nejdelší. Z celkových 554,22 kilometrů bude 139,53 měřených a itinerář zavede posádky na východ a na západ od Hagforsu. Dva úseky povedou nedaleko místa konání Minne Rally, kde si Mattias odbyl před dvěma týdny svou první soutěžní zkušenost s Fabií WRC.

Mattias Ekström:Přestože jsem se dopustil několika chyb, byl to dobrý den. Cítil jsem se jistě a zajel jsem několik konkurenceschopných časů. Nemám důvod si myslet, že by to zítra nemělo být stejně dobré.“

Janne Tuohino:Během dneška jsem byl místy až příliš opatrný. Na RZ3 jsem navíc trochu ztratil za pomalejším Mikkou Hirvonenem. Odpolední tratě byly mnohem horší, než jsem čekal, byly samá šotolina. Na poslední večerní erzetě jsem měl trochu problém se řazením, ale celkově jsem se svým výkonem spokojený a těším se na zítřek.“

Jani Paasonen:Dvakrát během prvních dvou rychlostních zkoušek mi zhasl motor. Bylo to frustrující, protože místo tří dobrých časů jsem zajel pouze jeden. Na poslední zkoušce před supererzetou jsem vyjel trochu mimo trať. Je to škoda, protože tady si nemůžete dovolit sebemenší chybu. Časy jsou velmi vyrovnané a každé zaváhání vás může stát několik míst v pořadí. Druhý nejrychlejší čas ukázal, jaké jsou možnosti!

Martin Mühlmeier (vedoucí týmu Škoda Motorsport):Dnešek pro nás začal velmi dobře a Janiho čas na RZ5 byl vyvrcholením. Bohužel jsme odpoledne udělali několik chyb a to náš celkový výsledek ovlivnilo. Máme ale stále všechny tři Fabie WRC v soutěži a to je před zítřkem důvod k optimismu.“