www.car.cz
 

Bezpečně na benzince. Znáte to ??
     28.7.2005 09:21 - tisková zpráva


Aral, dejte přednost bezpečnosti!

Bezpečně na benzince

V letních měsících se zejména tranzitní čerpací stanice promění v malá mraveniště plná přijíždějících a odjíždějících aut a pobíhajících lidí. Díky svým specifickým provozním podmínkám se „benzínky“ občas stanou také terčem zájmu různých nenechavců i místem, kde může snadno dojít k nehodě vinou vlastní nepozornosti. Jak se tomu ubránit?

 

Praha, 26. července 2005 – Velká čerpací stanice je parkoviště, samoobsluha, servis i supermarket v jednom. Aby jejich návštěva neskončila nějakým problémem, stačí zachovávat několik základních pravidel. Uvědomit si, že benzin není voda, že každý není ohleduplný jako milenec při námluvách a oči nenechavců rejdí vždy a všude. Pro řidiče vyrážející nebo vracející se z dovolené jsou čerpací stanice záchytnými body, kde naberou „energii“ pro sebe i svůj vůz.

 

„Velké procento nehod zaviní únava, a benzínky jsou provázané s jejich prevencí. Nehodě lze snadno předejít odbočením k pumpě, vypitím šálku dobré kávy a třeba byť jen patnáctiminutovým odpočinkem,“ radí manažer Aralu pro bezpečnost Milan Klecker. Ovšem už odbočení k pumpě vyžaduje zvýšenou pozornost. V létě jsou totiž čerpací stanice plné lidí, mj. také malých dětí, které kolem sebe nekoukají.

 

Základem je ohleduplnost

 

Většina pravidel chování na benzince začíná u ohleduplnosti. Po zaplacení natankovaného benzinu je potřeba vůz odstavit na parkoviště a až pak využívat dalších služeb stanice, které vyžadují delší čas. Buďte ohleduplní k vlastním dětem nebo zvířecímu miláčkovi, nikdy je nenechávejte v autě samotné. Je lepší všude je brát sebou. Pamatujte, že na stanicích méně známých značek není odcizení vozu i s dítětem v autosedačce nebo psem na zadní sedačce výjimkou. Auto není výkladní skříň – peněženky, mobily a další cennosti nenechávejte na pospas zlodějům, vždy zamykejte auto když jdete platit.

Vysoké zabezpečení

 

„Samozřejmě se musím zmínit o zákazu otevřeného ohně na čerpací stanici. Nedopalek a skvrna od benzinu mohou nadělat velký problém. Na našich čerpacích stanicích platí i zákaz telefonování mobilem. U starých typů telefonů může přeskočit jiskra a následně se vznítit benzinové páry. Znám jeden takový starý případ, kdy měl zákazník popálené nohy od telefonu v kapse, “ upozorňuje Milan Klecker. K požáru čerpací stanice v Česku došlo naposledy před deseti lety. „Zabezpečení benzinek proti požáru je na vysoké úrovni. Dodržování nastavených pravidel svědčí i kontroly, které hasiči na čerpacích stanicích provádějí,“ říká mluvčí pražských hasičů Vít Pernica a dodává: „Za poslední dva roky si vzpomínám jen na dva případy zásahu na benzinkách. V obou případech ke stanici přijeli řidiči už s doutnajícími auty. Jeden řidič o požáru vozu ani nevěděl, odstavil ho a šel nakupovat.“

 

Lidé tankují i do láhví

 

„Přijíždějte k benzince tak, aby víko od nádrže bylo na straně čerpacího stojanu. Přetahování hadice přes kapotu auta se příliš nedoporučuje. Nikdy netankujte na doraz. Vyndejte tankovací pistoli vždy už při prvním vypnutí. Znamená to, že je nádrž plná. V nádrži musí zůstat trochu místa na vzduch. Ve vysokých teplotách se může benzin roztáhnout a systémy nádrže poškodit,“ varuje Milan Klecker. Dodává, že to samé se může přihodit u neatestovaných plastových kanystrů v kufru vozu. „Občas se stává, že lidé tankují do prázdných PET láhví. To je zcela nepřípustné a obsluha stanice to může zakázat. Pohonné hmoty se nesmí tankovat do jiných nádob, než k tomu určených,“ dodává manažer Aralu pro bezpečnost. A nehrozí nadýchání benzinových par? „Všechny čerpací stanice mají povinnou rekuperaci, neboli odsávání par. Zaprvé hned při příjmu pohonných hmot a posléze i při vydávání. Výdejní pistole jsou opatřeny nástavcem na výtokové hubici a vedením zpětného odtahu plynů,“ dodává Milan Klecker.

 

Úprk bez placení

 

U benzinových pump dochází čas od času k újezdu zákazníka bez placení. V mnoha případech se jedná o organizovaný záměr. „Újezdy bez placení jsou sice nahrávány na kamery, ale vyšetřování komplikuje rafinovanost pachatelů. Auta mají sundané nebo vyměněné poznávací značky a další auto kryje výhled na pachatele,“ říká policejní mluvčí Eva Miklíková. Čerpací stanice Aral jsou u stojanů, na parkovištích i v obchodech vybaveny digitálními kamerami, které záznam nahrávají na harddisk počítače. Obsluha tak má za všech okolností perfektní přehled co se děje i v těch nejvzdálenějších zákoutích stanice. Před krádežemi zboží v obchodech chrání Aral ochranné čipy na zboží a indukční brány u východů. Tato opatření jsou nezbytná. Už jen při pomyšlení, že například v Německu je síť čerpacích stanic Aral s jejich restauracemi největší sítí „fastfoodů“ v této zemi.

 

10 rad jak se chovat u „benzínky“:

·        Najíždějte ke stojanu tak, aby nádrž byla na správné straně

·        Auto důkladně zamkněte, když jdete platit

·        Po zaplacení odjeďte na parkoviště, buďte ohleduplní

·        Nenechávejte v autě uzamčené děti nebo domácí mazlíčky

·        Nenechávejte v autě pohozený mobil, peněženku a cennosti

·        U čerpací stanice v žádném případě nekuřte a netelefonujte

·        Netankujte benzin po okraj nádrže, nechte trochu vzduchu

·        Neberte si do auta horké nepřiklopené nápoje, můžete se za jízdy opařit

·        Tankujte pouze do schválených bezpečných kanystrů

·        Na výdejní ploše jezděte s maximální opatrností


 
 
Fotogalerie:   Vozidlo na vodíkový pohon studentů z Ostravy

 
 

© 2008 Webfarm s.r.o. - info@webfarm.cz - ISSN 1803-1692 - rss/xml doudoune canada goose pas cher  canada goose pas cher   canada goose Schweiz  Belstaff Leather Jackets canada goose