www.car.cz
 

Hustopečská AGROTEC WÜRTH rally 2006 se vydařila
     20.4.2006 16:34 - Pavel Jelínek


Do velikonoční AGROTEC WÜRTH rally 2006 nakonec ze stovky posádek, které se hlásily ke startu, odstartovalo 79 vozů. Bylo to tedy třikrát tolik, než při kandidátském podniku na závod mistrovství republiky na podzim před rokem, ale pořadatelé, přestože byli nováčky v šampionátu, vše zvládli bez závažných zádrhelů.

 

Jelo se o takzvané Bílé sobotě se startem i cílem přímo z hustopečského náměstí na celkem třech úsecích v těsném okolí města Hustopeče a za krásného jarního počasí, které přilákalo poměrně dost fanoušků tohoto sportu, včetně mnoha „domácích“.

 

Trať v celkové délce 75,56 kilometru rychlostních zkoušek byla velmi kompaktní a také náročná. Mnozí  z favoritů nakonec bohužel příliš daleko nedojeli. Z elitní desítky startovního pole pro technické problémy postupně vypadli Miroslav Jandík, Pavel Červenka, či Zdeněk Vlček, kteří skončili hned v úvodu po první RZ. Pro změnu až na závěr po páté erzetě odpadl kvůli přehřívání motoru Karel Trojan, který do té doby držel skvělou druhou příčku, a po něm předčasně odstoupil také Petr Poulík. 

 

Dravě jedoucí posádka Petr Hozák, Roman Niemetz, startující se Subaru Impreza, se dokonce postarala o přerušení závodu, když jejich vůz  začal na poslední RZ 6 hořet. Ale stroj se nakonec podařilo před plameny zachránit, byť kuriózním způsobem. „Hasili jsme  nejdříve hasičákem a potom pivem, které nám dal jeden z přihlížejících,“ prozradil Petr Hozák.

 

Mezi odpadlíky se v závěru zařadil také zkušený Josef Peták, startující s Renaultem Clio S 1600. Svoji havárii na úzké lesní cestě již s úsměvem popsal takto: „Asi jeden km po startu  poslední erzety  mi skočila do cesty dřevěná srnka a urazila mi kolo…“. Peták tak usnadnil cestu za prvenstvím ve třídě super 1600 obhájci celkového prvenství Romanu Odložilíkovi se Suzuki Ignis S 1600. Ten ale tentokrát v silné konkurenci dosáhl „pouze“ na páté místo absolutně.

 

Technika si zahrála i s Antonínem Tlusťákem, který ani neodstartoval pro závadu na setrvačníku jeho saxa. Pro změnu jezdecká chyba připravila o možnost slušně zabodovat dravého Brňana Jiřího Volfa. Ten chtěl podobně jako v Okříškách získat medaili, ale nakonec neujel ani dvě erzety, když havaroval na kluzké trati v lesním  úseku za obcí Diváky. Vozu sice příliš neublížil, ale z hlubokého příkopu se mu prostě nepodařilo vyjet. Ve stejném místě mimochodem skončily šance i několika dalších posádek. „Třetí úsek, to byla opravdová lahůdka. Spousta šotoliny, jedna zatáčka za druhou... Přesně na tohle jsme se moc těšili,“ říkal navigátor Petr Novák o vložce, na kterou již ale nedojeli.

 

Byl jsem o chlup rychlejší při nájezdu do pravé zatáčky na blátě, auto se pozadu svezlo do příkopu. Zřejmě se s námi utrhl okraj vozovky, protože se tam svezl i předek. Na stejném místě spadlo do příkopu později asi pět aut, ale my jediní jsme nevyjeli ven, protože tam v době našeho příjezdu nikdo nebyl a auto se při pokusu o vyjetí zahrabalo až po ráfky. Prostě smůla. Jak jsem to trápil, tak jsme navíc asi poškodili spojku,“ popsal svoji havárii Jiří Volf.

 

Ze 79 posádek na startu nakonec dojelo jen 48.. Náročnost soutěže potvrdil i celkový šťastný vítěz – Pražan Josef Semerád. Zopakoval své vítězství z premiérové soutěže v Okříškách a je nyní jasně v čele průběžné klasifikace s plným počtem 60 bodů. Tehdy ovšem jel ještě se starší evolucí lanceru. S premiérou nového vozu byl plně spokojen. Vše fungovalo, jak mělo a jezdec předváděl i svůj parádní jezdecký styl, který je nejen efektní, ale také rychlý, což dokazoval stále narůstající odstup od soupeřů.

 

"Nový vůz fungoval dokonale. Náročná trať mi vyhovovala, i když to hlavně ráno strašně klouzalo. Vítězstvím se mi podařilo splnit další dílčí cíl v cestě za konečným prvenstvím. V Hustopečích jsem startoval poprvé, takže tratě nemohu srovnávat s minulými ročníky, ale bylo  to opravdu velmi náročné. Na páté erzetě v Divákách jsem zatrnul, když jsem zavadil zadním kolem o obrubník, ale dobře to dopadlo a nic se nestalo. Jinak vše bylo v pohodě a jsme spokojeni," řekl v cíli Josef Semerád.

 

Odměnou za nejkratší čas při soutěži jsou však nejen body do mistrovství republiky, ale navíc také 25-ti procentní sleva na nákup nákladního vozu dle vlastního výběru u firmy IVECO Moravia. „Iveco ještě vybrané nemám,“ podotýká Pepa Semerád k této ceně. Hodnota slevy tak může být třeba i čtvrt miliónu korun.

 

Na druhém místě skončili se ztrátou necelé minuty Vladimír Barvík s Petrou Minářovou rovněž na voze Mitsubishi Lancer. Třetí dojeli  Martin Kožmín s Miloslavem Talaváňou, vítězové loňského Poháru ČMPR, a čtvrtí Jan Jelínek s Miroslavem Kotěnou. Všichni uvedení startovali s modelem EVO VI a dokázali se prosadit, přestože ve startovním poli byla i řada EVO VII a VIII.

 

„Jsme spokojeni, i když to bylo těžké a hodně to klouzalo. Odpadlo sice několik rychlých posádek, ale myslím, že i my jsme něco slušně zajeli,“ poznamenal k jednomu ze svých dosud nejvýraznějších úspěchů Vladimír Barvík.

 

Se záludností blátíček a posypů jsme bojovali nejvíc na RZ2, kde jsme měli opravdu namále. Po odstoupení několika favoritů a nakonec i Karla Trojana po páté vložce jsme se dostali na bronzovou příčku, ale jen s deseti vteřinami na Jelínka. Čekal nás závěrečný finiš - nesměli jsme chybovat a nesměli jsme zpomalit. Nakonec jsme vybojovali ještě dalších 5 vteřin. Jsme naprosto spokojeni. V Hustopečích se nám líbilo, v sobotu se dosud proměnlivé počasí umoudřilo a organizačně byl závod velice dobře zvládnutý - bylo znát, že tento podnik připravil člověk, který  rally a jejím jezdcům rozumí,“ chválil Miloslav Talaváňa, navigátor třetího vozu v cíli.

 

Obhájce loňského prvenství Roman Odložilík skončil v silné konkurenci až celkově pátý před Josefem Sedláčkem, tentokrát startujícím s Nissanem. Pěkné sedmé místo pak patřilo v cíli velmi spokojenému Lumírovi Firlovi, který se premiérově představil rovněž s lancerem a který chce absolvovat celý šampionát v jednodenních sprintech. Firla se v minulosti svezl také se SEATem Cordoba WRC a právě v Hustopečích s ním měl předloni svoji soutěžní premiéru.

 

Pro diváky byly doporučeny především divácké zóny, kterých bylo připraveno celkem šest. Skutečně hodně bylo k vidění především v komentované divácké zóně v centru obce Diváky, kde byla navíc nainstalována i velkoplošná obrazovka. Kdo poslechl rad, nelitoval, neboť zdejší divácké místo nabízelo skutečně parádní úsek s rychlým esíčkem na příjezdu a s následujícími třemi vracečkami, které ti nejlepší projížděli opravdu bravurně.

 

Servisní zóna byla přemístěna do rozsáhlého areálu v Zaječí, kde nebyly žádné prostorové problémy. Na trati převažoval z 91 procent asfalt různých druhů, téměř 8 a půl procenta se jelo na šotolině, která z našich soutěží již spíše mizí, a nechyběly ani kostky a panely. Trať vůbec byla onačena za velmi těžkou! Hlavně při prvním průjezdu na mnoha místech nechybělo bláto, které řadu posádek poslalo mimo. Nicméně pouze ve dvou případech skončily posádky po kotrmelcích, i když to bylo v obou případech v pěkných serpentinách na slušném asfaltu.

 

 Do první desítky se ještě vešli Jiří  Tošovský s lancerem, Sláva Ducháček s Felicií Kit Car, vítěz třídy A5 a nejúspěšnější desítku uzavíral Milan Kneifel s další  kitovou felicií. Za zmínku rozhodně stojí také umístění historiků, kteří jeli až na závěr startovního pole. Vůbec se neztratili ani mezi současnými vozy: Lubomír Tenkl s Opelem Kadett C skončil absolutně čtrnáctý a jeho týmový kolega Zdeněk Tichý se stejným vozem šestnáctý.

 

Vítězem skupiny N se stal Zdeněk Vrbecký se žlutou Hondou Integra. Kvasický pilot vyhrál třídu N a zároveň N3 a dojel si tak pro druhé letošní dvojvítězství. V absolutním pořadí skončil na 15. místě. Velkým soupeřem Vrbeckému ale byl až do svého předčasného odstoupení v polovině soutěže po problémech se spojkou domácí Martin Rada. Premiérově v šampionátu sprintů vyrazil s Alfou Romeo 147, která bude novým a zatím jediným podobným krasavcem na tratích našich rally. A hlavně - Rada vyhrál ve své třídě dvě erzety ze tří, které absolvoval. A třetí i přesto, že již měl na trati v jejím průběhu technické problémy.

 

Pěkná a náročná soutěž, která se pořadatelům vyvedla. Je poznat, když závod připravují lidé, kteří znají rally nejen v teorii, ale i z vlastní zkušenosti, jako je Ruda Kouřil. To pak všechno funguje jak má a je radost se takovýchto závodů zúčastnit,“ chválil pořadatele Zdeněk Vrbecký jistě nejen proto, že vyhrál třídu.

 

"Mě to připadalo z našeho pohledu trochu jako nějaké Mexiko. Jandík špatně, technická závada. Volf, řekl bych, ještě hůř. I když jsou Velikonoce, nebral bych na něj pomlázku, ale rovnou rákosku! Ale je to sport a důležité je, že všichni jsou celí a zdraví,"poznamenal závodník Milan Liška, který byl tentokrát v roli  šéfa týmu, ve kterém startoval také Běhálek s novým Subaru Impreza. "Jsem moc rád, že Dan Běhálek při svém prvním závodě dovezl subaru do cíle nepoškrábané, ale ten zase na sobě musí pracovat, aby se naučil rychleji vyměnit kolo. Protože sedm minut, které na výměnu kola potřebovali, je k velkému zamyšlení. Být jím, vzal bych spolujezdce a neděli bych trávil jen tím, že budu někde na louce v bahně pořád znovu a znovu sundávat a nandávat kolo," láteřil nepochybně oprávněně šéf týmu.

 

Dalšími vítězi svých tříd se stali Jiří Hladík s Marcelou Dolečkovou se Suzuki Swift GTi v nejslabší třídě N/1 a Jan Šlehofer se Zbyňkem Soběhartem s  Hondou Civic Vti ve třídě N/2. Jiří Hladík to ale neměl jednoduché. ,,Byla to nádherná soutěž, ale tolik nástrah a komplikací jsem snad ještě nezažil. Hned po startu první RZ jsme viděli na horizontu přebíhat přes cestu srnku a jak to většinou bývá - druhá následovala za ní, tu jsme minuli opravdu jen o kousek. Další věci nemá smysl komentovat, ale chci moc poděkovat divákům, kteří nás vytlačili z hlubokého příkopu,“ dodává k soutěži spokojený jezdec Jiří Hladík.

 

Pro pořadatele je pak důležitá nejen spokojenost posádek, ale také diváků a sportovního komisaře. V jeho hlášení se neobjevily žádné zásadní závady, ale jen naprosté maličkosti, a tak by se v Hustopečích mělo jet za rok o body do MČR opět. A pořadatelé slibují, že mají v rukávě ještě další trumfy a možná ještě lepší úseky.

 

„Závodníci byli spokojeni, na rampě jsem slyšel často: „těžké, náročné, ale to na rally patří, tak jako se jezdilo dříve, moc dobrý zážitek, přijedeme za rok znovu, dobrá organizace a zázemí, skvělá servisní zona,“ atd. Takže doufám, že bylo vše v pohodě, sporťáci taky nic nenamítali a tvářili se spokojeně. Vzhůru na Agrotec rally 2007,“ zvolal na závěr Martin Rada, šéf pořadatelů, který tak rovněž mohl být spokojen.

 

Hlavní partneři akce : generální sponzor: Würth

Hlavní sponzoři: Eurotel, CAC LEASING, CASTROL, Česká pojišťovna

 

 

Oficiální stránky: http://www.AGROTECautoklub.cz/

                          http://www.AGROTEC.cz/

 

 

 

Tisková informace 2. AGROTEC WÜRTH rally 2006 č.11

V Brně 19. dubna 2006

 

Pavel Jelínek

Media servis

www.car.cz , www.motormix.cz 

 

Výsledky - Hustopeče 2006 :

 

1. Semerád, Ceplecha (Mitsubishi Lancer EVO IX) 47:39,8, 2. Barvík, Mlynářová (Mitsubishi Lancer EVO VI) -59,9, 3. Kožmín, Talaváňa (Mitsubishi Lancer EVO VI) -1:21,5, 4. Jelínek, Kotěna (Mitsubishi Lancer EVO VI) -1:56,0, 5. Odložilík, Rajnoha (Suzuki Ignis) -1:56,8, 6. Sedláček, Marušák (Nissan Almera) -2:11,6.

 

 

Průběžné pořadí po dvou soutěžích MČR :

 

1. Semerád 60 bodů, 2. Barvík 31, 3. Jelínek 25, 4. Volf (Mitsubishi Lancer) 24, 5. Kožmín a Jandík (Mitsubishi Lancer) po 19 bodech

 


 
 
Fotogalerie:   Rallyesprint Hustopeče 2006, Ivo Nesrovnal

 
 

© 2008 Webfarm s.r.o. - info@webfarm.cz - ISSN 1803-1692 - rss/xml doudoune canada goose pas cher  canada goose pas cher   canada goose Schweiz  Belstaff Leather Jackets canada goose